Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е тайният шифър на исландците, който направи успешен не само футбола им, но и референдума, с който промениха основния си закон?

Айгир Сверисон
Снимка: архив БНР

Преди 4 години, през 2012 по същото време, исландците направиха своя референдум за конституционна реформа. Забележително е, че техните предложения за промяна в Конституцията са били разработени от комисия, съставена от обикновени исландци, ангажирани за подготовката на реформата. Ето защо, броени дни преди преди провеждането на българския референдум, в „Нашият ден“ поканихме за участие Айгир Сверисон – преподавател в катедра „Скандинавистика“ на Софийския университет. С него разговаряхме за това как тези хора са подготвили предложенията си за промяна в основния закон, които днес са залегнали в действащата Конституция на Исландия.

Г-н Сверисон ни разказа, че групата от 522 души, избрани на лотариен принцип, е започнала да се събира и да обсъжда най-важните въпроси от ежедневието на обикновените исландци. Въпросите са били изпращани по-най-различен начин – по телефона, през интернет – в Туитър, Ютюб и др. Членовете на комисията пък са разказвали за своята ежедневна работа и за начина по който вземат решения си или се обединяват около едно становище чрез видео, публикувано в интернет.

Впоследствие била избрана комисия от 25 души, която е трябвало да прецизира въпросите от гледна точка на тяхната законност и правова стойност. Резултатът от нейната работа е бил връчен на тогавашния им президент като окончателно предложение.

Текстът представлява изключително интересно четиво, което започва буквално със следното изречение, „което лично мен много ме радва и ме кара да бъда горд“, както се изрази г-н Сверисон: „Ние, които строим Исландия, искаме да изградим справедливо общество, като седим всички на една и съща маса.“ Изречението е било доста обсъждано, но самите исландци твърдели, че много ясно разбират за какво става дума.

„Тази фраза много прилича на типично изречение от исландския епос и в това предложение, което стои в основата на Конституцията на Исландия, са изложени идеи, които звучат приказно от гледна точка на това ,че изглеждат практически неосъществими, защото извеждат на преден план идеи, заложени в исландските приказки и саги. Това са темите за справедливостта, за равните възможности, за еднаквото ползване на благата, за т. нар. „ограничаване на злобата и безчинството на господаря“ – една много дълбока тема от исландския епос, свързана дори с един от магическите знаци, който се нарича „шлемът на Айвър“ - сподели Айгир Сверисон пред „Нашият ден“.

Думите му звучаха в ефира като утопия, утопията за справедливостта, която много от нашите съвременници считат, че си е отишла завинаги от човешката цивилизация и няма как да се върне…

Можем ли да съотнесем толкова интересния разказ на г-н Сверисон към българския референдум? Има ли някаква прилика, аналогия с българския модел? Изобщо уместен ли е въпросът?

Надяваме се, че всеки ще получи своя отговор след като чуе разговора с Айгир Сверисон – преподавател в катедра „Скандинавистика“ в Софийския университет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40