С пиеси на Йордан Радичков тръгва от 1 март 2017 г., когато пристига Баба Марта с червено-белите си мартеници, рубриката „Радиотеатър след полунощ” на програма „Христо Ботев”. Съвсем обяснимо: Йордан Радичков, ако и роден през есента, и макар да има пиеса с наименованието „Януари”, е може би най-пролетният български автор. Пролетен, защото от словото му блика ведрост и бистрота, смях и надежда – ако решим да определяме създаденото от него, бихме могли да кажем, че: „Творчеството на Йордан Радичков е като разцъфтяло плодно дръвче през април”. Затова и започваме с „Лазарица” – пиесата, изиграна блестящо на времето от друг голям български творец, Рангел Вълчанов, само че не на северозападен, а на шопски диалект. „Лазарица” ще може да чуете в сряда, на 1 март от 0.20 часа. На другия ден, четвъртък, на 2 март, в същия час, 0.20, за нашите слушатели сме подготвили „Суматоха” – драматургичният текст, който – ако искаме да сме наясно с т.нар. „български работи” особено в политиката, но сякаш и навсякъде другаде, би трябвало да знаем наизуст. А децата ни да го учат в училище, та да не се изненадват, когато пораснат, от тукашните суматохи. В петък, 3 март, Националния празник, отново от 0.20 часа ще чуете „Части от цялото” – драматургичен проект по текстове на големия наш писател, с режисьор Стилиян Петров, който е автор и на драматизацията. И може би точно на националния празник е редно да помним ето тези думи на великия северозападник: „Смъртта не унищожава живота, а само го видоизменя, пропуска парчета от него, части от цялото...” Да, това е животът – частички от цялото...
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Световноизвестният оркестър "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" , вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус-син, ще предложи на българската публика..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg