В сравнително кратката история на българската професионална музика легендарната фамилия „Владигерови“ заема особено място. Не само със своята продължителност във времето (над 100 години), не само с яркото присъствие на 3-те поколения Владигерови на музикалното поприще, в която и музикална област да работят представителите й. А най-вече с изключителната жизнена енергия на сътвореното; със светлината и оптимизма. И нещо много съществено: в европейската културна история традицията да се предава професията, „занаята“ от поколение на поколение е нещо, което се разбира от самосебе си. Синовете на Бах, напр., съвсем естествено са продължили „занаята“ на баща си. И, въпреки че са го намирали старомоден в известна степен, за тях е било дълг да продължат фамилната традиция. Здравата нишка, която свързва Владигерови, е не просто дългът, а почитта и любовта, взаимното зачитане, уважението към това, което другият прави, независимо от различията.
В това първо предаване няма да говорим за хронология на живот и творчество. Ще говорим за типично владигеровското, за корените и зараждането – още от времето, когато майката, Елиза Пастернак-Владигерова е показала синовете си – Панчо и Любен, на европейски музикални светила. Ще слушаме разкази, изпълнени с колорит и обич, на Александър Владигеров за неговия баща. Ще чуем историята на създаването на рапсодия „Вардар“, която синът нарича „емблема на българската професионална музика“; изпълнения на двамата близнаци, рядко или почти неизпълнявани обработки на народни песни, създадени и изпълнени в носталгичните години в Германия, където Панчо и Любен са работили заедно с Макс Райнхард – единият като композитор, другият – като цигулар..
понеделник, 3 юли, от 17.30 часа
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg