Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии“: Владигерови

Панчо и Любен Владигерови
Снимка: vladigerov.org

В сравнително кратката история на българската професионална музика легендарната фамилия „Владигерови“ заема особено място. Не само със своята продължителност във времето (над 100 години), не само с яркото присъствие на 3-те поколения Владигерови на музикалното поприще, в която и музикална област да работят представителите й. А най-вече с изключителната жизнена енергия на сътвореното; със светлината и оптимизма. И нещо много съществено: в европейската културна история традицията да се предава професията, „занаята“ от поколение на поколение е нещо, което се разбира от самосебе си. Синовете на Бах, напр., съвсем естествено са продължили „занаята“ на баща си. И, въпреки че са го намирали старомоден в известна степен, за тях е било дълг да продължат фамилната традиция. Здравата нишка, която свързва Владигерови, е не просто дългът, а почитта и любовта, взаимното зачитане, уважението към това, което другият прави, независимо от различията.
В това първо предаване няма да говорим за хронология на живот и творчество. Ще говорим за типично владигеровското, за корените и зараждането – още от времето, когато майката, Елиза Пастернак-Владигерова е показала синовете си – Панчо и Любен, на европейски музикални светила. Ще слушаме разкази, изпълнени с колорит и обич, на Александър Владигеров за неговия баща. Ще чуем историята на създаването на рапсодия „Вардар“, която синът нарича „емблема на българската професионална музика“; изпълнения на двамата близнаци, рядко или почти неизпълнявани обработки на народни песни, създадени и изпълнени в носталгичните години в Германия, където Панчо и Любен са работили заедно с Макс Райнхард – единият като композитор, другият – като цигулар..

понеделник, 3 юли, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05