Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карън Лайтнер: Чувам музиката, която композирам

Прочутата флейтистка има специална връзка с България и очаква да представи новите си произведения пред българската публика

БНР Новини
Снимка: karinleitner.com

Стотици хиляди пропътувани км по цялото земно кълбо. Срещи с публиката на различни географски ширини през различни сезони и вдишвайки въздуха на различни аромати. Съдбата на концертиращия музикант не се променя с хилядолетията. Австрийката Карън Лайтнер е прочута флейтистка в неспирно световно турне. Има издадени 10 диска с музика, четири от които са нейни композиции. Срещаме се с Карън във Виена, където близо до двореца Шонбрун е родният ѝ дом и убежище между непрекъснатите пътувания. Преди това сме се засичали и в Русе, където Карън записва първия си албум с Оркестъра на Русенската опера под диригентството на Найден Тодоров.
Карън Лайтнер започва да композира през 2009, като дава музикален водопад на произведения за флейта, виолончело и оркестър, чиито заглавия звучат така: Earthmagic – „Земна магия“, Seamagic – „Морска магия“, Skymagic – „Небесна магия“, Firemagic – „Огнена магия“.
Австрийката твърди, че чува музиката, която композира и отбелязва, че улавя звука на инструменти, които не съществуват в земния свят. Музиката ѝ звучи като филмова – създава атмосфера и рисува картини в съзнанието на слушателя. Някои от произведенията посвещава на съдбите на конкретни хора или на конкретни събития.
Част от композициите на флейтистката са записани на честота 432 Hertz, която според анализатори води до състояние на съзерцание и претворение. Австрийската флейтистка и композитор издава дискове със специална релаксираща музика, която дава глътка въздух на милиони хора по света да се справят с напрежението и страха – чуйте още от самата Карън Лайтнер в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40