Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Добрев - нестандартният политик

Снимка: Ани Петрова, БНР
На 19 октомври бе отбелязана 70-ата годишнина от рождението на спорния за много българи политик - покойният Николай Добрев, член на Висшия съвет на БСП, министър на вътрешните работи в правителството на Жан Виденов и номиниран за министър-председател в началото на 1997 година.  
Роден е на днешния ден през 1947 година в град Гоце Делчев (тогава Неврокоп), завършил геофизика във Висшия минно-геоложки институт в София и инженер-геолог по професия, но през цялото време се занимава и с политическа дейност като активист на БКП и след това БСП.
Хората обаче ще запомнят Николай Добрев като човекът с особено важна роля в по време на политическата и икономическата криза от края на 1996 и началото на 1997 година, когато в София и в големите градове хората протестираха почти всеки ден.
Тогава - в началото на 1997 година Николай Добрев беше номиниран за премиер на второ правителство на управляващата коалиция БСП и коалиция и официално получи мандат за съставяне на кабинет. След неколкодневни тежки преговори с опозицията, Добрев и тогавашният лидер на социалистите Георги Първанов заедно върнаха мандата на президента Петър Стоянов - това стана на 4 февруари и с това се прекратиха масовите протести срещу управлението на БСП из цялата страна.
Това, което беляза политическата кариера на Николай Добрев тогава - връщането на мандата за съставяне на правителство - със сигурност е било най-трудното решение за този и без това нестандартен политик. Това се сметна за недопустима слабост от страна на много социалисти, но за онзи политически момент, то бе единствено възможното… макар Добрев да си спечели много врагове сред колегите си - социалисти.
Години наред политически наблюдатели чертаеха теоретично какво би се случило, ако Добрев не беше се решил на тази постъпка, но това са само фантазии.
Николай Добрев със сигурност щеше много да критикува и правителството на ОДС, но коварната болест вече беше налице. Ракът го отне от живота през 1999 година - беше само на 52 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40