Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Николай Генчев – като един съвременен будител

Снимка: БГНЕС
И като отзвук от отминалия Ден на българските будители си спомняме за един наш съвременник – историка проф. д-р Николай Генчев. Той пръв анализира преди повече от 20 години какво е това „постоталитаризъм“ и посочи, че именно хората на духа и хуманитарните учени имат задачата да трасират пътя на демокрацията у нас.
Николай Генчев е роден на 2 ноември 1931 г. в с. Николаево, Старозагорско. Завършва история в Софийския университет. Научната му кариера започва още през 1959 г. С течение на годините се занимава с културната история на българите по време на османското владичество и е един от малкото учени, които изучават културното ни наследство още от 15 век – до времето на Възраждането.
Повечето хора помнят проф. Генчев като дисидент от края на 80-те години на 20 век и като анализатор и участник в първите демократични процеси след 10 ноември 1989 година и по-малко – като специалист по историческите науки. Като учен проф. Генчев стана носител на Международна Хердерова награда за принос в европейската наука през 1989 г. и на френската награда „Академични палми“ през 1993 г.

Като човек беше известен като голям особняк, който не търпеше „преобръщането“ на историята в услуга на политическите интереси.
Когато домораслите геополитици решиха да обърнат на 180 градуса историята, Николай Генчев даде лаконичен отпор.
Просто обясни, че няма никакво значение дали се нарича присъствие или робство, просто османското владичество се е отразило абсолютно негативно върху националното ни развитие, че османското нашествие е унищожило българската държава, църква и редица важни институции, както и българските културни традиции.
Той не се съобразяваше с политическата конюнктура и както казваха негови приятели и колеги – не цепеше басма нито на сини, нито на червени.
Този съвременен будител си отиде от нашия материален свят през 2000 година. Останаха само архивите му, подарени на българската държава от съпругата му и дъщеря му.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40