Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима победители в конкурса за нов исторически роман

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

От 7 март, 15 часа и 15 минути в интернет съществува платформа, на която могат да бъдат качени в електронен вариант произведенията на всеки български автор, от там да бъдат закупени и четени от българите в цял свят. Това беше първата новина, която научиха издателите, писателите и журналистите, поканени в галерия „Средец” на церемония по връчването на наградата в конкурса за исторически роман на издателство „Лексикон”. От присъстващите се изискваше доста търпение, докато научат стриктно пазената тайна – първа награда не се присъжда, защото никой не е събрал  нужното количество точки. Сумата от 10000 лв. се разпределя между три романа, имената на поощрените станаха известни едва в края на церемонията след публичното отваряне на пликовете, които авторите са запечатали при изпращането на ръкописите. 


Вие обаче ги научавате веднага:
1. Веселин Стефанов Тамахкяров с работно заглавие на ръкописа „Тайният приятел на Каравелова”;
2. Елина Теодорова Лакова с работно заглавие на ръкописа „Феликс дьо Караман”;
3. Лилия Петрова Старева с работно заглавие на ръкописа „Разполовени”;

Журито, с изключение на Младен Влашки, присъстваше в пълен състав: Алек Попов, Деян Енев, Здравка Евтимова и Недялко Славов. Централно място в церемонията заемаше създателят на издателството, на новата платформа и на конкурса за исторически роман д-р Йордан Антов, а водещ беше Руси Чанев, който се постара да внесе подходяща доза настроение и историчност... Още два романа, освен наградените, ще бъдат издадени, съобщи Йордан Антов. Обявен е и следващият конкурс, който включва периода след 9 септември 1944 г. Получен е и първият ръкопис за конкурса – той е пристигнал от Кърджали и е завещан от баща на дъщеря, за да бъде издаден след смъртта му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46