Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Покана за пътуване": до Япония със Златимир Йочев и с тайните на стара София

БНР Новини
3
Златимир Йочев гали питомни елени в Япония
Снимка: личен архив

Ако трябва да избирате дали да отидете до Япония или да пътувате в миналото, какво ще предпочетете. И двете? Значи сме на един акъл!

Знаете ли каква драма преживява детето на българка и японец? Много му се работи, но го мързи да стане. Златимир Йочев е чист българин, но хич не го мързи – за две седмици в Япония е изминал близо 4000 километра, опитал е около 50 вида бира, снимал се е с гейша (защото повече от това един редови нашенец не може да си позволи) и е галил сърни и елени в центъра на многохиляден град.
Златимир Йочев е водещ на сутрешния блок в България он еър, но толкова цветно и релефно разказва, че все едно ще ни слушате по телевизора.
Япония произвежда два пъти повече българско кисело мляко от България. 29-те завода на компанията, които държи лиценза бълват по 700 тона „наш йогурт” на ден, което е два пъти повече от цялото дневно производство на България. Е, как да не попитам Златимир Йочев е опитал местното мляко, но му се е сторило прекалено сладко.

Знаете ли, че къщите могат да говорят? Да, те разказват истории. Някои едва прикриват кръпките и екземите на фасадите си, други греят като сватбени торти, трети рухват под спомените за минало величие. Ако не ги чувате, вече си имате преводач. Искра Ценкова е уловила невидимите въздишки на спомените им. С нея старите софийски къщи споделят. Раздумката им е била достатъчна за две книги „Спомени зад оградата” и „Между кръста и петолъчката”.

Искра Ценкова на представянето на книгата си
Много красиви сгради погинаха под фадромите на мутробарока, други креят едва-едва, разумните нови собственици на трети са спасили останките от прежната им красота. Нека Искра ни сподели какво са си шушукали с някои от емблематичните домове в района на Докторския паметник в София. Съюзът на архитектите на ул. „Кракра“ 11 – забележителна сграда с още по-вълнуваща съдба с бляскави и трагични моменти. А Искра разкрива не само историята й, ами че там, където е била моргата на д-р Иван Карамихайлов днес се намира… ресторантът.
Сигурно за повечето от вас Кирил Маричков е известният „щурец”, но малцина са наясно, че дядо му е създал едни от най-красивите сгради в София и лично архитектът на мавзолея на Ленин го спасява. Става дума за къщата на ъгъла на „Леге” и „Съборна” – бивш хотел „Империал”, а след това сграда на ЦК на ДКМС.

Не сме забравили и рубриката на Теодор Борисов и Светослав Марков 50 места от българската история отвъд България. Те ни изненадаха, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, а в Браила, но в замяна на това й е „бабувал” Любен Каравелов.





Страницата "Покана да пътуване" във Фейсбук е отворена денонощно за пътешествия и приключения


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05