Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миро Гавран с „Приятелят на Кафка“

Миро Гавран
Снимка: mirogavran.com

Най-популярният съвременен хърватски драматург и писател Миро Гавран получи поредното признание за значимостта на своите романи. На 20 март австрийският президент Александер Ван дер Белен ще му връчи „Златен знак за заслуги към Република Австрия“. През декември авторът бе отличен във Виена и с наградата „Алоис Мок“ за утвърждаване на европейските ценности в творбите му. А творбите му са преведени на 38 езика и са станали причина за много литературни награди. Сред тях трябва да отбележим наградата на Хърватската академия на науките и изкуствата през 2012 г. за романа „Приятелят на Кафка“, който беше номиниран също така през 2013 г. за Международната награда за литература IMPAC Dublin.
Романът „Приятелят на Кафка“ от Миро Гавран неотдавна беше издаден и на български език. Преводът е дело на Валентина Седефчева – преподавател по сръбска и хърватска литература във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е преводач и на предишния публикуван на български език негов роман „Кръстителят“. Миро Гарван е доста известен на нашата театрална публика с пиесите си. Интересен детайл в биографията му е фактът, че е единственият жив драматург в Европа, на чието творчество от 2003 г. насам е посветен самостоятелен театрален фестивал – „Гавранфест“.
Романът „Приятелят на Кафка“ разкрива по уникален начин историята на приятелството между Макс Брод и Франц Кафка, оказало се съдбоносно за творческата им съдба и европейската литература. Чрез факти от биографиите на двамата изключителни европейски интелектуалци началото на XX век е пресъздадено живописно и увлекателно от Миро Гавран в един лаконичен роман, въздействащ и на най-претенциозния модерен читател. Навярно би била уместна и една препоръка към тези, които тепърва ще се запознават с идеите на екзистенциализма и творчеството на Франц Кафка: Започнете с романа на Миро Гавран „Приятелят на Кафка“ и тогава всичко ще си дойде по местата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10