За 28-и път морската ни столица Варна беше столица на световния балет, домакин на балетната олимпиада. Това, че във Варна се е провело първото професионално балетно състезание, винаги ме е карало да се чувствам горда. Но когато слушам светила на световния балет да изтъкват тази значимост на нашия международен балетен конкурс, както и изгряващи ярки звезди да говорят с огромен респект за сцената на Летния театър, на която идват с надежда за старт на голяма световна кариера, това направо ме изпълва с гордост! И още нещо ми доставя огромно удоволствие – всеки път се срещам с варненци, които са следили десетилетия наред изданията на конкурса. Тази година един от тях ми подари ценна снимка от 1976 г., на която получих безценен автограф! Но за това ще разкажа друг път. Сега да се върна на тазгодишното състезание. По традиция проследих трети тур. Признавам, почувствах се малко объркана, докато слушах обявяването на балетисти с почти еднакво звучащи за мен японски, китайски и корейски имена, които се състезават от името на различни европейски държави. Постарах се да запомня, че Мию Такамори е от Унгария, Чун Уинлам от Франция, Ицуки Омори от Португалия, Харуто Гото от Германия и т.н.И въпреки, че всеки притежаваше своите силни качества и постижения, не успях да забележа и да запомня ярки артисти сред тях. Затова пък още първата вечер в младшата група излезе едно прекрасно 15-годишно момче, което прикова вниманието ми и накара устните ми да се разтворят в усмивка. Това ми се случва рядко, когато срещна инструменталист, певец или балетист, който е дарен с много талант от Бог, който прави публиката щастлива още с появата си на сцената. Яркото му дарование беше безспорно! И въпреки че за първа година в историята на международния балетен конкурс във Варна организаторите не обявиха резултатите чак до награждаването, бях сигурна в неговата награда! Само в неговата награда! Затова си позволих да го поканя на интервю още преди награждаването. И ето – в звуковите файлове чуйте ексклузивното интервю с младия португалски балетист Антонио Касалиньо – носител на специалното отличие Варна 2018 и още букет специални награди, също оценката на директора на Националния ни балет и член на международното жури Сара-Нора Кръстева, както и впечатленията на балетния критик Петър Пламенов. Имената на наградените в четирите категории вижте тук.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg