Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шестото масово измиране на видовете

БНР Новини
Динозаврите изчезват преди около 65 млн. години по време на Петото масово измиране на видове на Земята
Снимка: pixabay

Екпертите твърдят, че от всички видове в дивата природа, които някога са обитавали Земята, повечето са изчезнали, като с голямата част от тях това се е случило постепенно, при т.нар. „фонови измирания“ в процеса на еволюцията. Само че досега са регистрирани и пет случая на масови измирания на видове. Последното от тях е довело и до заличаването на динозаврите от планетата – при това редица изследователи вече се обединяват около идеята, че прословутият астероид, поразил навремето полуостров Юкататан е бил само „последният пирон в ковчега“, тъй като по една или друга причина съдбата им е била предрешена.
За жалост, от началото на ХХ век биосферата се е лишила от повече от 400 животински вида, а в наши дни те изчезват с още по-бясно темпо като текущите изчезвания са около 50 пъти по-високи от очакваните фонови нива. Затова вече не са никак малко специалистите, които изчисляват наближаването на нов критичен праг, след който ще започне следващото необратимо масово измиране. Намират се дори такива, които твърдят, че то вече е започнало. Толкова тревожна ли е наистина екокартината и до каква степен природата може да справи с безскрупулния човешки натиск благодарение на своята виталност?   
На Световния ден за защита правата на животните разговаряме със зоолозите Николай Симов и Марио Лангуров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазарджишката еврейска общност вчера и днес

"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар...

публикувано на 02.03.25 в 17:23
Георги Няголов

Георги Няголов: Да не губим фокус от големите теми в образованието

В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е сюрпризирано с "идеи", които най-малкото не са добре обмислени. Нерядко оставаме с впечатлението, че в публичното пространство се подхвърлят сюжети, които, без да са съществени, отвличат вниманието и..

публикувано на 01.03.25 в 16:15

Тапетен археолог проучва старинна къща на Мавриций

В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La Maison Creole не се връщаш назад във времето, а се потапяш в миналото изцяло. И всеки се вглежда през увеличителното стъкло на онова, което го интересува. Аз, например, "залепнах" пред тапетите по..

публикувано на 01.03.25 в 12:35
доц. Албена Даскалова

Български учени разработват иновативни антимикробни покрития

Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на БАН. В изследването са използвани лазери със свръхкъси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан. Тези проучвания са проведени под..

публикувано на 28.02.25 в 10:35
Проф. Стоянка Кендерова

Библиотеката на видинския деребей Осман Пазвантоглу

Отскоро в ръцете на специалистите и любознателните читатели е едно интересно издание, плод на дългогодишен труд – каталог на библиотеката на Осман Пазвантоглу във Видин. Автор на книгата е изявената ни османистка проф. Стоянка Кендерова. Осман Пазвантоглу е управител на областта от 1795 да смъртта си през 1807 г. В размирните "кърджалийски..

публикувано на 27.02.25 в 09:47