Имаше време, когато прекрасната Таня Шахова – актриса, писателка – разностранна, странна, та имаше време, когато Таня активно сътрудничеше на Радиотеатъра. И така, ние съхранихме нейните очарователни и светли истории във фонда си. Днес ви предлагаме да чуете една от тях, създадена през 2002 година „В кухнята“. Какво може да става там? Докато бързаме, докато тичаме, докато нервничим сред безумния ритъм на дните си, докато все не успяваме да се съберем заедно около масата.
Героите на Таня Шахова използват храненето не като цел, а като като средство за общуване. Толкова е просто, че чак се чудиш как сме го забравили. Толкова е уютно, че ти се приисква да надникнеш в кухнята им. Да поседнеш там, да погледаш и послушаш как къкри бобът на котлона. Те готвят, за да съберат семействата си около масата. За да посрещнат гости. Приготвят не просто ястия, а атмосфера, която обгръща хората около масата с топлина и сърдечност.
Докато слушаш „В кухнята” усещаш мирис на гювеч и виждаш хрупкава кора на баница. Храната се превръща в обич. И в голямото изкуство да сме заедно. Толкова е истинско, че чак се чудиш защо сред безсмислието на бързането, напълно сме го изоставили... Онова, съвсем простичкото - да се съберем около масата, за да се видим. Да си поговорим. Да поседим. Да ни е приятно заедно.
И още:
Ястията, приготвени с любов, затварят очите ни за лошото у другите. И ги отварят само за доброто - навсякъде, у всички.
Ястията, приготвени с любов, събират и задържат семействата завинаги.
Ястията, приготвени с любов, пораждат уважението към живота. И търсят смисъла му. Как става? Чуйте!
„Документално студио“ e на 17 ноември, събота от 19.30 ч. по програма „Христо Ботев“.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg