Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духът на поета Владимир Башев още витае в кв. "Ситняково" в София

Снимка: Литературен кабинет "Владимир Башев"

Тази вечер в литературния кабинет „Владимир Башев“ в София ще се отбележи 42-рата годишнина от нелепата смърт на поета със събиране на писатели на криминални разкази и романи. Владимир Башев умира на днешния ден през 1967 година при автомобилна катастрофа, едва на 32 години. Независимо от ранната си смърт Башев остави доста солидно литературно наследство.
Седем стихосбирки – „Тревожни антени“, „Нецелунати момичета“, „Ателие“ и други са от най-известните на рано отишлия си поет. Той е и автор на либретото на операта „Антигона 43“, на десетки тестове за песни от края на XX в. и много есеистични и публицистични публикации. Уважението си към радиото изразява в участието му в радиооперата „Вашето присъствие“.
Благодарение на майка му Катя Башева и на съпругата му Вера Ганчева – апартаментът му в един стар софийски квартал бе дарен на държавата и днес е средище на млади пишещи хора, пък и не само на млади. Там се събират и музиканти и художници, които даряват свои картини за наградените поети.
Литературната награда „Владимир Башев“ се присъжда през година на млади таланти (до 32 години). Един от първите лауреати е бил Виктор Емануилов, в по-късни години – носител на тази награда е била и колегата от „Артефир“ на програма „Христо Ботев“ Надя Попова, а миналата година беше присъдена на младия поет Росен Карамфилов за стихосбирката му „Церебрална поезия“.
Наградените не взимат пари, призът представлява една красива грамота и картина на български художник. Независимо от това желаещите да участват в конкурса никак не са малко – миналата година журито е трябвало да избират между стотина автори и техните творби, каза за „Нашият ден“ уредникът на литературен кабинет „Владимир Башев“ Красимира Санкийска.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..

публикувано на 24.02.25 в 09:35

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50