Кралският замък във Варшава, който е бил официалната резиденция на полските монарси години наред, след разрушаването му от нацистите в края на Втората световна война бива възстановен с дарения от поляците. Това е единственият пример в света на пълно възстановяване на толкова голяма сграда.
Точно век се навършва тази година от възстановяването на независимостта на Полша и също толкова – от установяването на дипломатически отношения между Полша и България. Полският институт в София представя образци от културния живот на страната.
Замъкът е пример за реставраторите в цял свят, а специалисти от Афганистан и Сирия са идвали няколко пъти, за да черпят опит в тази сфера. Дворецът e построен върху изкуствен хълм, във формата на петоъгълник в периода 1598-1618 година. Бил е подложен на грабежи по време на шведското нашествие в средата на 17-и век, но това, което правят нацистите по време на Втората световна война, води до пълното му унищожаване.
След войната мястото на замъка е празно до 1971 година, когато започва мащабна кампания за събиране на пари сред поляците. Макар и трудно и след дълги дебати комунистите дават разрешение за това, но категорично отказват партията да финансира възстановяването. По улиците на всички градове биват поставени големи квадратни каси с монтиран часовник, който показва 11,15 – часът, в който нацистите палят замъка.
В автентичния им вид са възстановени кралските помещения, защото е имало запазени скици на замъка, а тези части, за които не е имало подобен източник, са по свидетелски разкази.
Преди да разгледат залите на двореца, посетителите минават през специална зала, в която в триизмерен формат се прожектира специален триминутен филм, посветен на опожаряването на Варшава.
Възстановяването на основната сграда на Кралския замък продължава 14 години, но и в момента част от парковото пространство се реконструира.
През май 2019 година замъкът и градините ще бъдат завършени в пълния си вид.
Още за Кралския замък чуйте в репортажа на Светослава Кузманова в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg