Виена отдавна е извоювала привилегията на световен символ за празнично коледно и новогодишно настроение. Ако сме там, непременно трябва да постъпим като виенчани и да тръгнем по станалата вече традиционна Новогодишна пътека. Тя започва от площада пред кметството и преминава през тесните централни улички, пълни с кулинарни изкушения. Навсякъде ухае на ванилия, канела, какао, джинджифил. За първи път тази година е подготвена и специална „Улица на щастието“, където астролози и ясновидци предсказват бъдещето. В следобедните часове има подготвена специална детска програма. Виенските училища за танци предлагат блиц курсове по валс в новогодишната нощ, а Виенският Пратер кани всички желаещи на невероятно шоу с фойерверки. Точно в полунощ, след като камбаната на „Св. Стефан“ оповести началото на Новата година, над централните улици ще звучи отново най-известният валс „На хубавия син Дунав“, а улиците ще се превърнат в огромна бална зала.
Неповторимо настроение създават и разходките с корабче по Дунава. Също по традиция в новогодишната нощ във Виенската щатсопера се играе най-известната оперета на Йохан Щраус „Прилепът“.
На празник, като на празник: помислено е за всички, дори за махмурлиите. За тях в първото утро от Новата година на площада пред кметството има закуска срещу махмурлук. На площада не спира да звучи музика.
Най-ранобудните очакват с нетърпение Новогодишния концерт на Виенската филхармония, който се предава директно на огромен екран. На 1 януари 2019 г. пред Виенските филхармоници за Новогодишния концерт ще застане главният диригент на оркестъра на Саксонската държавна опера Кристиан Тилеман. А по време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят имат възможност да видят специално подготвен музикален филм, посветен на 150-годишнината на Виенската щатсопера.
Виенчани и гости на града ще се радват на много празнични изненади, които съчетават съвременни тенденции, но и старинни обичаи, за които туристите дори не предполагат.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg