Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорите Путин – Ердоган в Москва

БНР Новини
Снимка от срещата на Путин с Ердоган през ноември 2018 в Истанбул
Снимка: БГНЕС

Започващите днес в Москва разговори между Путин и Ердоган бяха коментирани в студиото на „Нашият ден“ от Васко Михайлов, бивш кореспондент на БНР в Москва. Общоприето е мнението на специалистите, че на срещата ще се разпределят ролите на Русия и Турция в Сирия след очакваното изтегляне на американското военно присъствие, посочи Михайлов. Турция ще търси руска подкрепа за готвената операция срещу кюрдските сили за самоотбрана, разположени източно от р. Ефрат, докато Русия, от своя страна, ще се стреми да получи зелена светлина от Турция за бъдеща военна операция в провинция Идлиб – последната голяма територия в Сирия, владяна от ислямистки бунтовници, на практика подкрепяни от Турция. Ислямистите в Идлиб вече владеят около 70% от областта, която бе определена за демилитаризирана зона. Водещата Ива Дойчинова  постави също въпроса за сътрудничеството в по-общ план, включително с Иран, и формирането на „евразийски блок“ от трите държави в Близкия изток.
Въобще интересите на Турция и Русия са крайно противоречиви, но те се стремят към компромис и съгласувани действия както в икономически, така и в политически план.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04