Живеем в динамично променящ се свят на глобализация и високи технологии, които буквално преобръщат традиционни ценности, авторитети и психологически нагласи в наши дни. Голяма част от тези трансформации са свързани с тревожно изостряне на демографските проблеми в редица страни, в това число у нас.
Къде сме ние в европейския контекст на другите страни на Стария континент, които също не са подминати от демографската криза? Раждаемостта и спадът на населението на страната по брой в абсюлютна стойност ли са решаващите проблемни демографски фактори в България или по-скоро рекордната смъртност и емиграция, импотентната регионалната политика, неовладените дисбаланси във възрастовата и етническа структура? Какви са добрите европейски практики, които биха могли да помогнат за подобряване на демографската ситуация тук?
Разговаряме с доц. Георги Бърдаров от Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, един от двамата автори на анализа „Хоризонт 2030: демографски тенденции в България“, направен заедно с доц. Надежда Илиева от БАН със съдействието на фондация „Фридрих Еберт“.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg