Чешкият център в София продължава поредицата от събития, посветени на 30-сет годишнината от Нежната революция. Началото на инициативата е гостуващата документална изложба „Вацлав Хавел – гражданин и драматург“, подготвена от чешкия Институт по изкуствата. Експозицията онагледява премиерите на театралните пиеси на Хавел на чешките и чуждестранните сцени от началото на 60-те години до днес. Режисьорът Антон Угринов ще открие изложбата на 21 февруари в 18 часа.
Събитието ще продължи с четенето на пиесата „Аудиенция“ от чешкия драматург в рамките на проекта „Театър на маса – европейски подиум“. Преводът е на Мартин Младенов и с участието на актьорите Богдан Глишев и Стефан Стефанов.
Действието в пиесата се развива през 70-те години в социалистическа Чехословакия. Млад свободолюбив писател, който е далеч от стандарта на послушния „средностатистически гражданин“, е изпратен на поправителен труд в пивоварен завод. Там един ден се случва „аудиенцията“ с неговия началник-смяна, подписал декларация да служи на органите на ДС, т.е. да пише доноси за подчинения си. Но „майсторът“ не е в състояние да го стори и в пиянско вдъхновение предлага на шпионирания Хавел сам да пише доносите срещу себе си. Трагикомичната ситуация е не само забавна, но и дава достатъчно поводи за размисъл.
Проектът „Театър на маса – европейски подиум“ е подкрепен от програма „Култура“ на Столична община. Поредицата от актьорски четения във формат „театър на маса“ са насочени към популяризиране на съвременни български и европейски автори и драматургични творби.
Михаела Кузмова от Чешкия център и издателят Виктор Лилов разказаха за инициативите, посветени на вдъхновяващата личност и творчеството на последния чехословашки и първи президент на Чехия – Вацлав Хавел, автор на петнайсет пиеси, поставяни на театралните сцени в Чехия и Европа.
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..
Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg