На 10 март 2019 г. в София се състоя първият Поход на толерантността. Седемдесет и шест години след паметните събития на 10 март 1943 г. България отново показа на света, че може да се обедини срещу насилието, омразата, расизма, антисемитизма и ксенофобията.
Какво трябва да знаем за Втората световна война, за настъпващия нацизъм, за да осъзнаем уникалността на акта на спасението на българските евреи? В последния 14-ти брой на списанието La Estreya, издание на ОЕБ „Шалом“, което представихме в „Артефир“, тази история е разказана от Николай Поппетров чрез прочита му на събитията в периода 1940-1944 г. Към това можем да прибавим и изследването на доц. д-р Иво Инджов: “Контролираният печат в България и „еврейския въпрос“ (1940-1944). Базисните изследвания ще дадат възможност на читателя да оцени акта на обществената непримиримост срещу цялото антиеврейско законодателство, наложено от управлението на България по време на Втората световна война. Четиринадесетият брой на списанието е посветено на категоричните реакции на Адвокатския съюз, Съюза на българските писатели, Българския лекарски съюз, Дружествата на българските художници.
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" (Да на изкуството), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg