На 10 март 2019 г. в София се състоя първият Поход на толерантността. Седемдесет и шест години след паметните събития на 10 март 1943 г. България отново показа на света, че може да се обедини срещу насилието, омразата, расизма, антисемитизма и ксенофобията.
Какво трябва да знаем за Втората световна война, за настъпващия нацизъм, за да осъзнаем уникалността на акта на спасението на българските евреи? В последния 14-ти брой на списанието La Estreya, издание на ОЕБ „Шалом“, което представихме в „Артефир“, тази история е разказана от Николай Поппетров чрез прочита му на събитията в периода 1940-1944 г. Към това можем да прибавим и изследването на доц. д-р Иво Инджов: “Контролираният печат в България и „еврейския въпрос“ (1940-1944). Базисните изследвания ще дадат възможност на читателя да оцени акта на обществената непримиримост срещу цялото антиеврейско законодателство, наложено от управлението на България по време на Втората световна война. Четиринадесетият брой на списанието е посветено на категоричните реакции на Адвокатския съюз, Съюза на българските писатели, Българския лекарски съюз, Дружествата на българските художници.
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg