В началото на март на среща със синдикатите Столична община поема ангажимент за 3-годишна програма за ежегодно увеличаване на основната заплата на работещите в градския транспорт на София с минимум 10 на сто годишно. Независима група от водачи, заети в наземния градски транспорт на столичния град, публично се разграничава от синдикалните организации КНСБ и КТ „Подкрепа“ и кани кмета на София Йорданка Фандъкова да посети депата и гаражите. Същата група направи това с отворено писмо до медиите, в което се уточнява, че администрацията, общината и синдикатите бездействат в продължение на 10 години, в които са се натрупали недопустими проблеми в заплащането и условията на труд. Става дума за незаконен извънреден труд, липса на почивки и дори достъп до тоалетна, нечовешки стрес, ниско заплащане и намаляване на доходите от 2008 година до днес.
В деня, в който през 1973 г. в тогавашната Народна република България се въвежда петдневната работна седмица, в „Нашият ден“ поставяме въпросите – за работното време, работната седмица, синдикатите, работещите и властимащите – на масата, на която в деня на сесията на Транспортната комисия на СОС сядат: анализаторът адвокат Борис Велев, водачът от градския транспорт в София Невян Симеонов и Иван Кирилов, зам.-председател на Федерацията на транспортните работници в КТ „Подкрепа“.
Защо водачите в градския транспорт на София не искат да бъдат бели роби и кой има интерес да бъдат такива, може ли да има обидени синдикати, маска ли е синдикалната мисия в България и как адвокат Борис Велев обобщи проблемния казус с изводи от изказванията – чуйте в звуковите файлове.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg