Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около света с една „Татра“

„Татра 87“ на филмовия фестивал в град Злин, Чехия. С този автомобил Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка обикалят, от 1947 до 1950 г., Африка и Южна Америка.
Снимка: Ани Маринова

В това издание на традиционната за предаването „Семейно радио“ рубрика „География на сетивата“ гост е колегата Ани Маринова. Тя наскоро се завърна от моравския град Злин в Чехия, където беше част от международен фестивал за детско и младежко кино. В разговора, разбира се, ще научите повече за самия град и фестивала там.

Централна тема в разговора, обаче, е един друг, не по-малко интересен разказ. Срещите ѝ с хората там ѝ дават възможност да научи любопитна история. Тя е свързана с двамата най-големи пътешественици на бивша Чехословакия – Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка. Зикмунд и Ханзелка в момента са на изключителна почит в Чехия. На първото си пътешествие в Африка и Южна Америка те тръгват през 1947 г. Още тогава става ясно, че работата, която двамата извършват, докато пътуват, много се доближава до антропологията и етнологията.
Запознанството на Мирослав и Иржи започва много рано. Двамата са инженери и учат във Висшето търговско училище в Прага. Те успяват да убедят автопроизводителя „Татра“ да им даде безвъзмездно един автомобил, който все още може да бъде видян в музея в Злин.

Филмът „Столетието на Мирослав Зикмунд“ и документалните филми на Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка бяха представени на 59-ия Международен детски и младежки филмов фестивал в град Злин, Чехия. Снимка: Ани Маринова
Историята на Мирослав Зикмунд е изключително интересна. В много ранна възраст Мирослав започва да си води дневник, без да може да пише. Страстта да води дневници продължава през целия му живот, а в момента цялата му къща е пълна с тях. По време на първото си пътуване той и Ханзелка правят изключително много репортажи, които след това се разиграват в чешкото радио с актьори. Това се налага поради факта, че тогава чешкото радио не е имало техническа възможност да предава от далечни точки по света. Общият брой на тези „задочни“ репортажи е над 700.

Освен репортажи, двамата пътешественици снимат и много филми без звук, които по-късно са озвучавани в родината им. Благодарение на тези свои материали, те става легенди в родината си. В периода 1959-1964 г. Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка осъществяват второто си пътешествие.

В рамките на фестивала в Злин е излъчен и документалният филм „Столетието на Мирослав Зикмунд“, посветен на стогодишнината от рождението на пътешественика. От разговора на Ани Маринова с Ирина Вълчанова ще научите още интересни факти за двамата чешки пътешественици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44