Петдесет години от началото на космическата програма „Аполо 11“ отново поглеждаме към Луната със Стоил Иванов – физик от Физическия факултет при СУ, Никола Кереков от „Рацио“ и Тихомир Димитров, астрофизик и ментор на космическия детски лагер в Трявна.
Не е тайна, че големият пробив в астрономическите изследвания се случва в разгара на надпреварата между двете суперсили от времето на Студената война, СССР и САЩ. 10 години преди „Аполо 11“, на Луната каца първият апарат, руският „Луна 2“.
Какво се случва днес?
Днес отново гледаме към Луната и звездите, водени колкото от извечния човешки стремеж да проникнем в тайните на Космоса, така и от чисто прагматични причини.
„Почти сигурно е, че на Луната отново ще има човешко присъствие. Тя би могла да се окаже добър „базов лагер“ за изследване на Марс и Венера, например. – изтъкна Стоил Иванов. – В момента се търсят начини за стандартизирано доставяне на апаратура и хора дотам и обратно.
НАСА и различни китайски компании – търсят варианти за постоянно оставане на Луната.
Не е за подценяване фактът, че на Луната има много ресурси като например стабилният изотоп хелий 3 необходим за термоядрения синтез, който би могъл да се превърне в горивото на бъдещето.“
На 16 юли „Рацио“ организира специално събитие, посветено на Луната. От покрива на „Музейко“ ще бъде наблюдавано и пълнолунието. През телескопи гостите ще могат да се насладят на Луната, а при добра видимост – и на други планети и техните спътници.
Чуйте разговора
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg