Петдесет години от началото на космическата програма „Аполо 11“ отново поглеждаме към Луната със Стоил Иванов – физик от Физическия факултет при СУ, Никола Кереков от „Рацио“ и Тихомир Димитров, астрофизик и ментор на космическия детски лагер в Трявна.
Не е тайна, че големият пробив в астрономическите изследвания се случва в разгара на надпреварата между двете суперсили от времето на Студената война, СССР и САЩ. 10 години преди „Аполо 11“, на Луната каца първият апарат, руският „Луна 2“.
Какво се случва днес?
Днес отново гледаме към Луната и звездите, водени колкото от извечния човешки стремеж да проникнем в тайните на Космоса, така и от чисто прагматични причини.
„Почти сигурно е, че на Луната отново ще има човешко присъствие. Тя би могла да се окаже добър „базов лагер“ за изследване на Марс и Венера, например. – изтъкна Стоил Иванов. – В момента се търсят начини за стандартизирано доставяне на апаратура и хора дотам и обратно.
НАСА и различни китайски компании – търсят варианти за постоянно оставане на Луната.
Не е за подценяване фактът, че на Луната има много ресурси като например стабилният изотоп хелий 3 необходим за термоядрения синтез, който би могъл да се превърне в горивото на бъдещето.“
На 16 юли „Рацио“ организира специално събитие, посветено на Луната. От покрива на „Музейко“ ще бъде наблюдавано и пълнолунието. През телескопи гостите ще могат да се насладят на Луната, а при добра видимост – и на други планети и техните спътници.
Чуйте разговора
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg