Ден ни дели от края на тазгодишното издание на Лятната академия по драматургично писане, която сдружение „Арте Урбана Колектив“ организира за четвърти пореден път. В рамките на десет дни академията събра участници и ментори от цял свят, които трябваше да създадат свое „Шангри-Ла“ – въображаемо място, станало известно в началото на 20 век като „рай на Земята“. Скритият в планините, далеч от останалия свят, рай става популярен от новелата на Джеймс Хилтън „Изубеният хоризонт“. За да се вдъхновият за своя рай, участниците в тазгодишната академия също бяха потопени в подобна планинска утопия – село Боженци.
След като академията беше официално открита в зала „Славейков“ на Френския инстут в София, всички участници и ментори се отдадоха на творическите заминания, които предложи обучителният форум в Боженци. Един от водещите лектори беше проф. Хартмут Кьониц – преподавател в Университета HKU в Утрехт, Холандия, който гостува за първи път в България. Той показа на участниците как днес усшешно могат да бъдат създадени интерактивни сценарии. Целият форум беше ориентиран именно в тази посока – към иновативните артистични практики, все още малко познати в България, като site-specific театър, имерсивни преживявания, игри в градска среда и интерактивен театър.
Сред менторите, взели участие в това четвърто издание на Лятната акдемия за драматургично писане, беше и Тасос Стивънс. Той разкри пред участниците възможностите, които предлагат игрите. В „Какво се случва“, малко преди да се отправи към Боженци, където се проведе неговият уъркшоп, Стивънс сподели какво всъщонст дават тези игри на играещите ги. Участие в разговора взе и организаторът на Лятната акдемия Димитър Узунов, един от основателите на „Арте Урбана Колектив“.Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg