Ден ни дели от края на тазгодишното издание на Лятната академия по драматургично писане, която сдружение „Арте Урбана Колектив“ организира за четвърти пореден път. В рамките на десет дни академията събра участници и ментори от цял свят, които трябваше да създадат свое „Шангри-Ла“ – въображаемо място, станало известно в началото на 20 век като „рай на Земята“. Скритият в планините, далеч от останалия свят, рай става популярен от новелата на Джеймс Хилтън „Изубеният хоризонт“. За да се вдъхновият за своя рай, участниците в тазгодишната академия също бяха потопени в подобна планинска утопия – село Боженци.
След като академията беше официално открита в зала „Славейков“ на Френския инстут в София, всички участници и ментори се отдадоха на творическите заминания, които предложи обучителният форум в Боженци. Един от водещите лектори беше проф. Хартмут Кьониц – преподавател в Университета HKU в Утрехт, Холандия, който гостува за първи път в България. Той показа на участниците как днес усшешно могат да бъдат създадени интерактивни сценарии. Целият форум беше ориентиран именно в тази посока – към иновативните артистични практики, все още малко познати в България, като site-specific театър, имерсивни преживявания, игри в градска среда и интерактивен театър.
Сред менторите, взели участие в това четвърто издание на Лятната акдемия за драматургично писане, беше и Тасос Стивънс. Той разкри пред участниците възможностите, които предлагат игрите. В „Какво се случва“, малко преди да се отправи към Боженци, където се проведе неговият уъркшоп, Стивънс сподели какво всъщонст дават тези игри на играещите ги. Участие в разговора взе и организаторът на Лятната акдемия Димитър Узунов, един от основателите на „Арте Урбана Колектив“.В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg