Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще правим, когато роботите ни вземат работата

Моделът, в който денонощието е поделено на 8 часа сън, 8 часа работа и 8 часа лично време, се променя и това не е непременно лоша новина

БНР Новини
Снимка: Pexels

"Повечето от професиите, които съществуват днес, може да изчезнат през следващите десетилетия. Изкуственият интелект замества хората във все по-разнообразни дейности и във все повече видове работа. 

Възможно е да възникнат ред нови професии: дизайнери на виртуални светове например

Но тези професии сигурно ще изискват повече креативност и гъвкавост и не е ясно дали 40-годишен безработен шофьор на такси или застрахователен агент ще съумеят да преоткрият себе си наново като виртуални дизайнери (опитайте се да си представите виртуална реалност, създадена от застрахователен агент).

Пък и дори застрахователният агент да съумее да се превърне във виртуален дизайнер, прогресът напредва с такава скорост, че през следващите десетина години като нищо ще му се наложи отново да се преизмисля" – с този дълъг цитат от Ювал Ноа Харари в статия за британския "Гардиън" отваряме голямата тема за начина, по който технологиите вече променят пазара на труда.

В студиото на "Нашият ден" темата обсъждат: Ивана Мурджева; Величка Микова, юрист и специалист по работно време; Георги Първанов, HR специалист, и Любомир Аламанов, PR специалист.

Без да изпадат в тотален песимизъм, събеседниците на Ива Дойчинова изтъкват, че моделът, в който учиш, за да упражняваш дадена професия през целия си живот, все повече отива в миналото.

Освен конкуренти за работните ни места, технологиите могат да бъдат наши съюзници. Възможността да работим дистанционно, да предлагаме разнообразно портфолио от услуги като фрилансъри са все повече.

Не е важно къде си, важно е как мислиш, какво предлагаш, как ти работи мозъкът" – казва Любомир Аламанов и изтъква, че формите на заетост са се променяли още от времето, когато ловците събирачи са уседнали и са се превърнали в земеделци. Разликата е, че днес процесите са много по-динамични.

"Повечето от нас са свикнали да мислят всекидневието си в парадигмата на работното време, която ще претърпи голяма промяна и е интересно как тя ще се отрази и на личните, и на професионалните ни отношения, също така в каква законова рамка ще бъде облечена" – изтъква и Ивана Мурджева.

Гъвкавост, адаптивност, не на последно място и емоционална интелигентност – това са основните качества, които ще трябва да развиваме в новите условия. Вероятно и устойчивост на стрес и готовност да учим през целия си живот. 

Или, за да завършим отново с цитат, този път на Яков Хехт, израелски педагог и пионер в областта на прогресивното образование: „Преди учехме, за да си намерим работа, сега трябва да учим, за да измислим какво да работим“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00