Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уязвимост и грижа: Етически решения за по-справедливо общество

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания
Снимка: Община Видин

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост.

Според д-р Мирчева е ключово да се подчертае доколко етиката на грижата може и трябва да остане в рамките на академичните изследвания, особено когато става дума за грижа за хора с увреждания. Въпросът е дали е възможно и какви са границите на социалната грижа, когато тя напусне академичното поле и стане част от обществения и политическия дискурс.

Етиката на грижата, по думите ѝ, представлява важно направление във феминистката етика с множество разклонения и приложения. В контекста на хората с увреждания това направление се преплита с изследванията на живота с увреждания, създавайки едно интердисциплинарно поле. "Тази интердисциплинарност понякога звучи като клише, но в други случаи застрашава дисциплинарната идентичност. Въпреки това е възможност за развитие", подчертава тя.

Д-р Мирчева обръща специално внимание на понятието "уязвимост" като ключов аспект в етиката на грижата. Какво представлява уязвимостта, кой е уязвим и какви са етическите задължения към уязвимите групи и индивиди – това са въпроси, които изискват не само теоретично, но и практическо разглеждане.

В предаването д-р Мирчева цитира конкретен случай, който илюстрира сложността на етическите и социални аспекти на грижата. Родители на хора с когнитивни затруднения получават подкрепа чрез европейско финансиране и общински средства за изграждане на комплексен център за резидентна грижа. Въпреки това инициативата среща силен обществен отпор – над 1000 души от варненския квартал "Възраждане" организират протестна подписка, подкрепена от политическата партия "Възраждане".

Според д-р Мирчева подобни прояви могат да се тълкуват като форма на фашизъм, но също така поставят въпроса за причините за стигмата. "Често тези страхове са резултат от неосведоменост и липса на просвета. Това създава благоприятна почва за политическа употреба на обществените страхове", отбелязва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51