Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излязоха недописаните мемоари на Георги Томалевски

„Чуто, видяно и преживяно“ се нарича книгата на Георги Томалевски (1897-1988), която има премиера на 5 декември 2019 г. в Клуба на архитектите. Проф. Михаил Неделчев я нарича „удивително писа­телско свидетелство за българските страдания и духовни стре­межи от първата половина на ХХ век и продължава. – Богатият архив на писате­ля Георги Томалевски (1897-1988) продължава да ни дава своите дарове. Отдавна се знаеше, че там, сред все още непубликуваните романи и есеистични книги, стои и чака своето време за предста­вяне пред обществото и голям мемоарен опус“.

Животът на Георги Томалевски е преминал през четири въстания и четири войни. Както четем в началото на подробната му биография в края на 700-те страници на тома, изготвена от дъщеря му Румена Томалевска и Георги Борисов: „И преди, и след 9 септември 1944 г. през различни периоди от живота му, в зависимост от политическата обстановка, Георги Томалевски е обявяван за „неудобен“, „опасен“, разследван е, унижаван, пренебрегван и изтласкван настрани като автор. Поради тези причини една немалка част от творчеството му все още не е видяла бял свят. Приживе има над 500 публикации в 30 списания и вестници под различни псевдоними: Georg Nordmann, Virgo Sagitarius или V.S., или самоS., или само Т.

Ето и свидетелството на самия автор: „За себе си ще си позволя да кажа, че със своя нрав и темперамент никога не съм бил добре. Ругаха ме в така нареченото „фашистко време“, защото съм бил идеалист и левичар. Във времето пък, когато управляват комунистите, разни посредствени и полуинтелигентни редакторчета по разните издателства и редакции се бояха да приемат моите книги и статии, защото в тях между редовете щял да се намери „идеалистичен уклон“. Ако аз трябваше да се определям какъв съм, по думите и на едните, и на другите, ще излезе, че съм някаква загадка, някакъв духовен анархист, противник на всякакво насилие и мечтател за несъществуваща идеална свобода.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Ботйов

Боян Ботйов: За родовата памет и завета на Христо Ботев

На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..

публикувано на 06.01.25 в 11:05

177 години от рождението на Христо Ботев

На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..

публикувано на 06.01.25 в 10:35

Неда Спасова и мотивите ѝ да обича киното

За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..

публикувано на 06.01.25 в 09:35

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35