Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посрещаме годината на Металния плъх

Къде ще са най-интересните тържества за Китайската нова година през 2020-а?

БНР Новини
6
Фестивал на ледените и снежни скулптури в Харбин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 25 януари посрещаме Китайската нова година. Според Китайския лунен календар това е Годината на металния плъх, която ще ни донесе много творческа енергия, нови преживявания и възможности в сферата на финансите и любовта.

Най-интересни се очертава да са тържествата в Пекин, който успява да смеси перфектно традициите и съвременността за Пролетния празник. В първите дни обичаят е да се посещават храмови панаири или събори. Те включват различни забавления, като представления на местни артисти, танци на лъва и дракона, специални зони за храна, щандове със сувенири и ръчно изработени изделия, музикални изпълнения и много други.

В Северен Китай друго популярно място за празничния период е Харбин, който по това време на годината се превръща в зимна приказка. Фестивалът на ледените и снежни скулптури привлича милиони хора от цял свят всяка година. През 2020-а снежната феерия съвпада с Китайската нова година и ще продължи до 28 февруари.

Друга много обещаваща празнична дестинация е китайската южна провинция Гуанджоу, градът, където наистина можем да отпразнуваме идването на пролетта. По това време на годината той е известен с изложенията си за цветя, които обикновено започват три дни преди Пролетния празник. Освен тях по улиците има много представления, танци и фойерверки.

Китайската нова година е най-големият и дългоочакван празник за китайците. Известен е като „Голямото пролетно пътуване“ без аналог по света. Само за миналата година за празника са пътували 7 милиона китайци. Тази година се очаква транспортната мрежа да е дори още по-натоварена, тъй като празникът съвпада с ваканцията на студентите. Предвижда се броят на пътуванията в страната през 40-дневния период от 10 януари до 18 февруари да достигне 3 милиарда.

Кои са най-предпочитаните дестинации за новогодишните тържества и как българската общност в Китай ще посрещне Китайската нова година? – можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50