„Не искам да знам, а искам да търся“. Може би това малко на пръв поглед странно, даже подвеждащо заглавие на изложбата на Татяна Харизанова, която се представя в галерия „Сан Стефано“, разкрива същността на нейното изкуство. Затова, ако човек погледне работите ѝ в различни изложби през последно време, ще види, че или цветът е ярък, доминиращ, или изтеглен, за да даде смисъл на друга символика и кодове за разгадаване на нейното художническо верую, като философ и човек, свързващ ни с нещата от живота.
Сега изложбата се нарича „В кръга на линията“ цветът е по-изтеглен, линиите се преплитат и създават образи на хора, на лица, на пътища, на други хоризонти. Заглавията подсказват тези търсения и най-вече „намиранията“ на друга чувствителност, на друга реалност: Две лица, Любов, Усещане, Хоризонт… Силно повлияна от графиката, която изучава в Художествената гимназия „Николай Райнов“ в София, когато експериментира с цветовете, те са по-приглушени и въздействат отвътре навън.
Експозицията „В кръга на линията“ линията ни води към една пластическа чистота, към богато вътрешно усещане, към вибрации и особени връзки. Това са абстрактни картини с особена поетика, особено интересна, защото е в друга стилистика.
Картината „Закуска в леглото“ ни показва как обикновените неща от битието са синтезирани и обвързани с образния език форми и живописна трактовка. Васил Николчев пише за тези творби на Татяна Харизанова: „В нейния художествен мироглед властват синтезираните образи и чистите линии. Там индивидуалните черти са сведени до общ признак, връзките не са пространствени, а духовни… Татяна превръща образите в символи, а хората в знаци, техните лица не отразяват мимолетни състояния, а покой“.
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Немският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес заради избора..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
Награда за литературен превод "Виктор Пасков" създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет. Повече за инициативата в "Артефир" разказва Юлия Рафаилович – изпълнителен директор на Къщата за литература и превод. Номинации за пилотния..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg