Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карл Лагерфелд – да бъдеш или да изглеждаш

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Измина една година без кайзера на модните подиуми, кръстника на модата – Карл Лагерфелд. Целият свят познава стила му, но малцина познават личността му. Модната икона винаги се е криела зад маски. Самият Лагерфелд признава: „Искам да съм като привидение, което се появява и изчезва.“. Не са малко обаче филмите и книгите, посветени на Лагерфелд, които се опитват да надникнат зад най-прочутите в света тъмни очила.

Френският журналист Лоран Ален-Карон успява да разкрие малко от „Мистерията Лагерфелд“ в едноименната си книга и да покаже пътя на едно германско дете, за което Париж е бил само мечта и амбиция, до същинския връх на модната индустрия. Ален-Карон успява и още повече да навлезе в живота на модния кайзер с историята във филма си „Карл Лагерфелд: Да бъдеш и да изглеждаш“. Именно този филм ще превърне креативното пространство на Missia23 в кинозала, а февруари – в месец на модата.

Емблематичният филм ще бъде прожектиран там на 25 февруари от 19 часа. А в „Какво се случва“ модният експерт проф. Любомир Стойков ще ни припомни колко голямо е всъщност влиянието на Лагерфелд в света на модата и защо да изглеждаш означава и да бъдеш.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртият роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките"

Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..

публикувано на 19.12.24 в 12:13
Георги Господинов

Георги Господинов: Литературата винаги е антидот

В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст?   Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..

публикувано на 19.12.24 в 10:36
Димитър Стоянович

Димитър Стоянович: Културният живот лети с пълна сила

Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..

публикувано на 19.12.24 в 09:29

"Шипковият храст и вятърът" – нова книга на Михаил Калдъръмов

Така се нарича най-новата книга за деца на поета, която бе представена и на Коледния панаир на книгата тази година в НДК. Тя е с илюстрации на Елена Жаблянова и рисува с рими цял един прекрасен свят, видян през детските очи. "Стиховете на Михаил Калдъръмов за деца в "Шипковият храст и вятърът" са пълни с житейски поуки, смях и тъга,..

публикувано на 19.12.24 в 08:25

Европейските филмови награди през погледа на Павлина Желева

Наскоро от швейцарския град Люцерн, където в началото на декември бяха раздадени Европейските филмови награди (7 декември), се завърна кинокритичката Павлина Желева. От първо лице тя сподели за "Артефир" впечатленията си не само за светското събитие, на което беше поканена, но и за швейцарците, които участват в Европейската филмова академия с..

публикувано на 19.12.24 в 08:10