Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво представлява SARS-CoV-2 и по какво се различава от останалите вируси

Модел на новия коронавирус, причиняващ Covid-19, National Institutes of Health (NIH)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Точната, надеждна и проверена информация е изключително важна в ситуации като тази, която преживяваме в момента. Д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София, внася яснота какво представлява Covid-19 и какво означава пандемия – а именно епидемия, която се развива по едно и също време на поне три континента.

"Коронавирусите са част от респираторните вируси (тъй като засягат дихателната система), познати от столетия насам. Всички респираторни вируси причиняват онова, което сме свикнали да наричаме настинка те предизвикват различни реакции.

Има две групи коронавируси нископатогенни предизвикващи малки епидемийки, без особени последици два пъти годишно, в началото и в края на годината.

От същия клас има и три патогенни вируса, които са се прехвърлили от животно към човек.

Единият, SARS, причини епидемия през 2002-2003 той беше много по-смъртоносен, но не така заразен. Не достигна пандемия, освен това периодът му на протичане без симптоми беше по-кратък.

Настоящият, SARS-CoV-2, причинява  болестта Covid-19. Той е по-заразен, с по-ниска смъртност, но с дълъг период на безсимптомно протичане, поради което хората може да не знаят, че са заразени и да заразяват и други хора.

Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31