Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво представлява SARS-CoV-2 и по какво се различава от останалите вируси

Модел на новия коронавирус, причиняващ Covid-19, National Institutes of Health (NIH)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Точната, надеждна и проверена информация е изключително важна в ситуации като тази, която преживяваме в момента. Д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София, внася яснота какво представлява Covid-19 и какво означава пандемия – а именно епидемия, която се развива по едно и също време на поне три континента.

"Коронавирусите са част от респираторните вируси (тъй като засягат дихателната система), познати от столетия насам. Всички респираторни вируси причиняват онова, което сме свикнали да наричаме настинка те предизвикват различни реакции.

Има две групи коронавируси нископатогенни предизвикващи малки епидемийки, без особени последици два пъти годишно, в началото и в края на годината.

От същия клас има и три патогенни вируса, които са се прехвърлили от животно към човек.

Единият, SARS, причини епидемия през 2002-2003 той беше много по-смъртоносен, но не така заразен. Не достигна пандемия, освен това периодът му на протичане без симптоми беше по-кратък.

Настоящият, SARS-CoV-2, причинява  болестта Covid-19. Той е по-заразен, с по-ниска смъртност, но с дълъг период на безсимптомно протичане, поради което хората може да не знаят, че са заразени и да заразяват и други хора.

Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38

Кремена Сьодерстрьом – българката, която преобразява едно проблемно училище в Швеция

Срещаме се в София ден преди годишното събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", в което е поканена като лектор. Историята на личния ѝ път в образователната система е вълнуващ разказ за амбиция, смирение, упорит труд, осъзнати цели, кураж, последователност и огромна любов към хората. Завършила е лингвистика и журналистика в..

публикувано на 05.05.24 в 10:12

Битка за всяка българска дума

"Какво е да не разбираш езика на училището?" – под този надслов основното училище "Христо Ботев" в свиленградското село Левка организира кръгла маса с участието на представители на Регионалното управление на образованието, Хасково и на катедра "Български език като чужд" на Софийския университет. Въпросът може да се тълкува по различен начин..

публикувано на 04.05.24 в 08:09