При една такава пандемия в целия свят безспорно е много важно състоянието на нашия имунитет. Изложени сме в момента не само на една тежка вирусна атака, която потиска функциите на имунната система. По-важно е, че след тази белодробна вирусна инфекция, която завършва с тежка бронхопневмония, много често последва бактериална инфекция. Това заяви акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, в здравната рубрика на ''Нашият ден''.
Вирусната инфекция е опасна, често води до фатален край. Но голяма част от случаите, които също завършват фатално, са от последващите бактериални инфекции. А точно при тях е много важно засилването на имунната система.
Съвременните хора поначало сме изложени на много вредни въздействия – високата радиация, замърсената околна среда, храните с невисоко качество, придружени с коректори, стабилизатори, оцветители и консерванти, които въздействат отрицателно на имунната система.
В условия на карантина да се приемат основните витамини А, С и D, които по различен механизъм усилват имунната система. Съществуват и много добри лекарствени средства и богата серия от т.нар. "хранителни добавки". Ние в България разполагаме с много висококачествени полибактериални имуностимулатори – широка група препарати, одобрени и официално утвърдени контролни органи, които дават добри резултати. Смисълът на тези препарати е да засилят отделни елементи на имунната система – на двата основни клона на имунната система – единият е свързан с образуване на защитни антитела, а другият с отделянето на едно вещество с мощно противовирусно действие – т.нар. "интерферон". Интерферонът е биологичен продукт с грамадно противовирусно действие, а успоредно с това е мощен стимулатор на имунната система. Смятам за важно ползването на такива имуностимулатори по време на епидемия.
Да запазим същността си в добри физиологични условия зависи от три системи – имунната, ендокринната и нервната. И трите системи се влияят много от активната двигателна дейност.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg