Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Богдан Петрунов:

Най-важното по време на пандемия е да бъде съхранен имунитетът

Снимка: pixabay

При една такава пандемия в целия свят безспорно е много важно състоянието на нашия имунитет. Изложени сме в момента не само на една тежка вирусна атака, която потиска функциите на имунната система. По-важно е, че след тази белодробна вирусна инфекция, която завършва с тежка бронхопневмония, много често последва бактериална инфекция. Това заяви акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, в здравната рубрика на ''Нашият ден''. 

Вирусната инфекция е опасна, често води до фатален край. Но голяма част от случаите, които също завършват фатално, са от последващите бактериални инфекции. А точно при тях е много важно засилването на имунната система. 

Съвременните хора поначало сме изложени на много вредни въздействия – високата радиация, замърсената околна среда, храните с невисоко качество, придружени с коректори, стабилизатори, оцветители и консерванти, които въздействат отрицателно на имунната система. 

В условия на карантина да се приемат основните витамини А, С и D, които по различен механизъм усилват имунната система. Съществуват и много добри лекарствени средства и богата серия от т.нар. "хранителни добавки". Ние в България разполагаме с много висококачествени полибактериални имуностимулатори – широка група препарати, одобрени и официално утвърдени контролни органи, които дават добри резултати. Смисълът на тези препарати е да засилят отделни елементи на имунната система – на двата основни клона на имунната система – единият е свързан с образуване на защитни антитела, а другият с отделянето на едно вещество с мощно противовирусно действие – т.нар. "интерферон". Интерферонът е биологичен продукт с грамадно противовирусно действие, а успоредно с това е мощен стимулатор на имунната система. Смятам за важно ползването на такива имуностимулатори по време на епидемия. 

Да запазим същността си в добри физиологични условия зависи от три системи – имунната, ендокринната и нервната. И трите системи се влияят много от активната двигателна дейност. 

Разговорът с акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12