Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмът на Богинята Майка в Балчик възкръсва повторно

Възстановки на интериора в храма на Кибела, направени според откритите артефакти
Снимка: Исторически музей - Балчик

„Преместване на храма на съвременен терен. Това е най-доброто решение за мен“ – категорична е директорката на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева по отношение на хилядолетния храм на Богинята Майка Кибела в Балчик, както и паметник от световно значение. „Така ще може всички да го видят в целия му блясък“, допълва Енчева. „Дори реставриран и консервиран, ако остане на оригиналното място, ще бъде разрушен от водите, които се стичат към него, тъй като е на ниско място в града.“

13 години по-късно античният храм от световно значение възкръсва след десетилетна преписка между Министерството на културата, Община Балчик и собствениците на терена, на който е разкрит с аварийни археологически разкопки през 2007 година. С решение на Министерския съвет през май т.г. храмът беше безвъзмездно предоставен за управление от община Балчик за срок от десет години. Според кмета Николай Ангелов, цитиран от БТА, се очаква дейностите да стартират през есента, като преди това Общината ще възложи изготвянето на проект.

Възстановка на фасадата на храма на Кибела, направени според откритите артефактиПрезидентът на Република България Румен Радев посети Художествената галерия и Историческия музей в Балчик, както и останките от храма на Богинята Майка в Белия град на Черно море, в навечерието на радиоефира с участието на Радостина Енчева и беше впечатлен от откритието.

Кои, кога и къде ще бъдат и следващите впечатлени посетители, туристи, учени, които ще могат да видят античния храм в пълния му блясък?Каква е историята на храма отпреди хилядолетия и в съвременен вариант от откриването му през 2007 година до днес? Защо Радостина Енчева не спира да се грижи за храма десетилетия наред и какво се изгуби от него през съвремието? Коя е първата стъпка от новото му възкресение – чуйте още в звуковия файл.

Мария Мира Христова разговаря с директора на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самобичуването като радиопрактика

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи".  В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..

публикувано на 04.12.24 в 17:00

Импровизация за напреднали

"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова  нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..

публикувано на 04.12.24 в 15:35

Кулинарният фотограф Илиан Илиев представи новата си книга "Тя – какво ще готви"

Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Концертите на тъмно "Невидима сцена" съc зимно издание

Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов.   Целта е да създаде пространство, освободено..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София"

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография  от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..

публикувано на 04.12.24 в 10:44