Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли отпуск за гнева и тревогата

Снимка: Freepik

Отсега е ясно, че думи на годината ще бъдат коронавирус, пандемия, криза. Но наред с тях зачестяват разговорите за тревогата и несигурността, които на свой ред водят до недоволство и протести. 

Очакванията за спад на гражданската активност в отпускарския сезон не се оправдаха, напротив протести обхванаха Ливан след експлозията, която отне човешки живот, както и в Беларус след обявяването на изборните резултати. У нас протестите не стихват повече от месец.

Пандемията и принудителната изолация фокусираха увеличителното стъкло върху неспокойствието и тревогата, с които не само у нас, но и навсякъде по света хората се питат а сега накъде?

Психологът  Пламен Димитров предлага свое виждане за състоянието на общественото психично здраве, в момент, когато се публикуват изследвания, че българите са европейците с най-високо ниво на тревожност и най-несигурност. 

Несигурност и за начина, по който се управлява държавата, и по отношение на финансовата си и лична нестабилност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05