"Крайбрежни морета", част от документалната поредица "Нашата планета" на WWF и "Нетфликс", ще бъзе показан за първи път у нас на голям екран, и то безплатно. Премиерата е на 16 август в автокино "Сердика", информират организаторите.
Продукцията е отличена с множество награди, сред които и "Еми" – за най-добър документален филм и за най-добър разказвач в лицето на емблематичния британски водещ Дейвид Атънбъроу. Филмът проследява живота на морските обитатели – от страховитите акули до морските таралежи, а опазването на местообитанията им е важна битка, която човечеството трябва да спечели.
Заснети в 50 държави от всички континенти в продължение на над 3500 снимачни дни, осемте епизода на „Нашата планета“ представят проблемите, на които е изложена планетата ни днес, като показват невиждани досега кадри на оцелели природни чудеса. Тази забележителна серия има образователен характер и разкрива как можем да създадем бъдеще, в което хората и природата да процъфтяват заедно.
„Целта на поредицата е да увлече публиката в чудесата на дивата природа, като същевременно извади наяве и заплахите, пред които е изправена. Силно се надяваме „Нашата планета“ да внесе положителна промяна в света ни и в начина, по който живеем“, споделя режисьорът Кийт Сколи.
Сериалът идва до нас в критичен момент, в който природата е застрашена както никога досега. Според доклада на WWF „Жива планета“ природата осигурява на човечеството екосистемни услуги на стойност 125 трилиона долара годишно, включително храна, вода, чист въздух, суровини за лекарства и енергия. За сметка на това човекът е унищожил 60% от гръбначните животни за последните 40 години, подложил е на свръхулов 1/3 от рибните запаси в света и е изсякъл 20 % от Амазонските джунгли само за половин век.
„Нашата планета“ е празник на удивителното биоразнообразие, с което споделяме нашия общ дом – Земята. От замръзнали светове до джунгли, от крайбрежни морета до пустини и савани, в открито море и в сладководни райони и гори, епизодите показват как всеки организъм е свързан с останалите и защо околната среда е от значение за всички нас.
Прожекцията е безплатна за посетителите на автокиното, но се изисква предварителна резервация
По време на прожекцията всеки зрител ще получи наръчника за морска храна "Рибен буквар 2.0" на WWF, който дава идеи как всеки човек може да помогне за опазване на живота в морето.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg