По-голямата част от материята в нашата вселена е Тъмна материя. Защо? Как откритието на Хигс бозона ще повлияе на бъдещето ни? На тези въпроси се опитват да отговорят физиците и докато обединяваха усилия в изследването на вселената, беше изработена по-прецизна електроника, по-бързи компютри, лазери за лечение на рак, детектори, които улесняват работата в болниците. Най-сетне от Големия андронен колайдер води началото си WWW – световната информационна мрежа.
Всичко това фундаменталните учени приемат за едва ли не като страничен продукт от работата си, докато се опитват да проникнат в тайните на вселената, която днес познаваме едва в 5%, при цялото натрупано познание.
A Measure of Truth - the LHC and the Universe се нарича онлайн събитието, организирано от „Рацио“ на 18 август. На него д-р Стивън Голдфарб ще отговаря на въпроси, свързани с бъдещето на Големия андронен колайдер (ЦЕРН) и вероятната функция на тъмната материя и тъмната енергия.
Повече за събитието, за природата на вселената и практическите измерения на фундаменталните изследвания, разказва д-р Никола Кереков.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg