Радостта от раждането на дете е винаги голяма за всички близки и роднини. Като плод на съпружеската обич се явява нов живот на света, ражда се нова надежда. Още по-голяма е отрадата на всички християни в деня на раждането на Пресвета Богородица, т.е. когато се ражда майката на човешкия род. Тази, която стана Вместилище на Невместимия.
Тропарът на деня ни дава и отговор защо този празник е така светъл за човешкия род. "Рождението ти, Богородице Дево, донесе радост по цялата вселена, защото от тебе изгря Слънцето на правдата Христос, нашият Бог, Който развърза клетвата, даде благословение и като унищожи смъртта, дари ни вечен живот" С него църквата ни разкрива как и Божия промисъл действа в света. Обещанието дадено след грехопадението на прародителите ни Адам и Ева се подготвя да бъде изпълнено с появата на св. Дева Мария.
През вековете човешката природа се усъвършенства с Божията помощ и благословената двойка на богоотците Йоаким и Анна е благодатната почва, при която израства Божията майка. От тригодишна тя влиза под светия покров на Божия храм, където се възпитава и украсява душата си с редки добродетели, за да бъде готова и достойна за великата мисия, за която е избрана – да стане Божия майка, което събитие Църквата отбелязва на 21 ноември Въведение Богородично. Родилата нашия Спасител се ползва с особена и заслужена почит в Христовата църква. Самата тя предсказва за себе си, че ще бъде облажавана от всички родове, тъй като в нейно лице ние имаме своя застъпница и ходатай пред Бога. Ето защо нейният светъл образ е вдъхновявал, вдъхновява и ще вдъхновява велики художници, композитори, архитекти и поети.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg