Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова: Болната душа се лекува от друга душа

За края на дните... и Националната стратегия за психично здраве

Д-р Христо Хинков: Важният момент е участието на психиатричната система в националното здравно осигуряване

Снимка: medicalnews.bg, Архив

Пандемия, неизвестност, страх, маски... Колко е важно психичното здраве? Какво е състоянието на българската психиатрия в тази извънредна ситуация? Кое е онова, което може да ни крепи и да ни остави здраво стъпили на земята? 

След Деня на психичното здраве темата коментира д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър, магистър по икономика, експерт съдебна психиатрия, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", в "За здравето":

"Психичното здраве, за съжаление, не е добро, имам предвид като психично-здравно обслужване. По отношение на психичното здраве на хората, нямаме някакви съществени разлики с другите – даже и в условията на пандемия. Няма увеличаване на броя на психозите, има увеличаване на невротичните заболявания, очаквано. Проблемите при нас в България са свързани с обслужването на психично болните във всичките сфери – и в стационарното, и в амбулаторното обслужване. По отношение на медикаментозно лечение сме на световно ниво, но, за съжаление, психотерапията не фигурира у нас като метод за лечение, който да се покрива от Касата

За мен най-големият проблем са лошите битови условия в повечето психиатричните заведения и липсата на така важното звено от лечението на психично болните – психосоциалната рехабилитация – тяхното обгрижване в общността."

Изолацията на психично болните

"Имаше версия да се премести болницата в София. Този проект залегна в Националната стратегия за психично здраве, която в края на миналата седмица беше качена за обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването, където в рамките на 30 дни могат да се изпращат коментари, препоръки и съвети. Националната стратегия за психично здраве е за десетгодишен период (2020-2030). В нея са залегнали добри предложения, модерни... но да видим реакцията на обществеността и на колегите.

Стратегията предвижда да се пребазират лечебните заведения, които се намират по паланки и гори, и да се разкрият малки стационари от 40-50 легла на 150 000 души население. Такъв е моделът на стационарно психиатрично обслужване по света. Освен това в плана към стратегията също е залегнало едно значително увеличаване на заплащането на труда на специалистите, които работят с психично болните – психиатри, психолози, професионалисти по здравни грижи – което ще бъде начинът те да бъдат задържани в страната, а и да бъдат привлечени нови кадри. В нашата специалност няма нужда от специално оборудване, но са нужни много обучени хора. Болната душа се лекува от друга душа."

Живото общуване

"Много неща се промениха в нашия живот. Заразените по света са десетки милиони, умрелите с над 1 милион, в новинарския поток непрекъснато тече информация за пандемията... На човечеството за първи път от 100 години насам (от испанския грип) му се случва нещо подобно – пандемия в такъв мащаб и по такъв начин. Случва се и на различна база – човечеството свикна с тази свобода на пътуване и комуникация. И изведнъж всичко приключи. Естествено е това да доведе до проблеми с нашето психично здраве и до една рязка, дълбока и очертаваща се трайна промяна в нашето поведение. 

Рискови фактори

"Самоизолацията, липсата на контакти... Особено рисков фактор е паникьосването. Когато човек се тревожи и се страхува, той предприема адекватни действия. Когато се паникьоса, действията са неадекватни и влиза в един порочен кръг, който може да го доведе до някое от невротичните разстройства. Рисков фактор е употребата на алкохол, която в България придобива колосални размери. Рисков фактор е самолекуването – хората трескаво търсят начин да свалят нивото на тревожност."

За още теми, свързани с психичното здраве – у нас и по света, за психично болните с Covid-19 – чуйте повече в звуковия файл.

Психиатриите трябва да излязат от средните векове, казва д-р Христо Хинков, психиатър, директор на Нацио­нал­ния център по общест­вено здраве и анализи. Доц. Хинков ръководител на тази концепция за Националната стратегия за психично здраве:

"Тази последна версия на Стратегията за психично здраве включва всички принципи на модерната психиатрия, около които има консенсус в колегията. Някаква нотка на оптимизъм има за това, че тази стратегия, неочаквано за мен, изведнъж се оказа актуална и важна и доста бързо беше качена и на сайта на МЗ за обсъждане. Аз съм умерен оптимист, защото това се случва преди приемането на бюджета за догодина. За първата година в стратегията са описани конкретни неща, които, ако се заложат в приемането на бюджета, ще се осъществят още догодина

Какво не включва стратегията

Доц. Хинков подчерта, че важен момент е участието на психиатричната система в националното здравно осигуряване, въвеждането на клинични пътеки в стационарната помощ. Защото националната психиатрична помощ е извадена от здравното осигуряване, което, според д-р Хинков, е грешка. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сложната Молдова или битката между "добрите" и "лошите"

Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най- недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ насам. Г-жа Захарова нарече Май Санду "президент на молдовската диаспора на Запад", посочвайки че вътре в страната тя не е спечелила мнозинството. Как изглежда Молдова днес? Пред какви..

публикувано на 09.11.24 в 10:50
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45