Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Начева и детският лагер „Живей с любов“

Снимка: Таня Любенова

Приказното с.Смоличано е закътано в хребетите на община Невестино, недалеч от границата ни със Северна Македония. Селото преди години е наброявало 900 жители, а на неговата територия е имало две училища.

Днес го обитават 8 човека, останала е единствено сградата на училището, построено през далечната 1923 г., там сега се помещава кметството, а скоро половината от сградата ще приюти новоучреденото читалище „Пробуждане 2020“.

От две години насам в селото има нов живот – през лятото то се оглася от детски смях, защото в него се намира детският лагер „Живей с любов“. Той се помещава в няколко стари кирпичени къщи, преобразени и обновени в същия старинен дух, с много внимание и креативност.

Там има всичко – зеленчукова градина, малка ферма, помещения за сън, за почивка, зала за занимания по музика, рисуване и театър – възможност за всяко дете да се откъсне от живота в града и да се завърне към природата, към музиката, и да преоткрие себе си. Няма телефони, няма компютри, няма телевизия. Децата се хранят с екологично чиста храна, която произвеждат и отглеждат сами. Там властва природата с нейните звуци.

Това лято през лагера са преминали 5 смени и общо 80 деца. През почивните дни идват други деца, които имат нуждата да се докоснат до спокойствието и тишината, поради някаква своя причина.

Човекът създал това магично място, движещата сила за реализирането на една мечта се казва Елена Начева – човек отдаден на децата и посветен в каузата за тяхното правилно развитие.

Иначе тя е от Кюстендил и преди да напусне България е работила дълги години в Министерството на културата. Живяла е в Швейцария, Италия и Америка, но пътят и желанието за промяна отново я връщат на мястото, от което черпи енергия – родната земя.

За разочарованията, мечтите, идеите, реализацията и трансформацията си говорихме с нея, чуйте я и вие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45