Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Минчева и „Мъжете“ в ХГ „Владимир Димитров – Майстора“

Изложба живопис на Десислава Минчева, озаглавена „Мъжете“, се открива в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Експозицията включва вълнуващи, великолепни портрети и изящни фигури. Десислава Минчева открива красота и предизвикателство в мъжката физика. 

„Произведенията ѝ провокират съзидателните сили на човешката природа към размисъл, към творчество и вдъхновяват за живот. Застанал пред творбите ѝ, човек неусетно се озовава във философски, естетически и морални измерения, където би могъл да потърси отговори за преходното и непреходното, за тленността и вечността, за реалността и идеалите.“

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. През 1981 г. завършва Националната художествена академия, специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Нейни произведения са притежание на: НХГ, СГХГ, галерии и частни колекции в България и в чужбина (Франция, Великобритания, Германия, Белгия, Гърция, Италия, Финландия, САЩ, Китай). По-важни колекции: на Юго Вутен (Белгия), на д-р Петер Лудвиг (Германия), в музея на Академията в Сиан (Китай), на акад. Светлин Русев (България).

Повече от 50 са самостоятелните ѝ изложби в България и в чужбина: Франция, Германия, Финландия, Македония, Австрия, Китай. Участие в Есенния салон в Париж (1991, 1992); участие в Артекспо, Ню Йорк (2001, 2002); участие на изложението в Ханджоу, Китай (2012); участие в съвместен проект „Балет“ между посолството на САЩ и СГХГ (2005).

Фотография: „Моите доказателства“, галерия „Академия“, София (2008) и „Китай – фрагмент“, галерия „Академия“, София (2012). Автор на книга с есета за съвременни български художници и куратор на изложба с представените автори (2008).

Награди: Златен медал на конкурс за рисунка на фондация „Агаци“, Италия.

Гост-професор в акдемиите: „Брера“, Милано; Екол де бо з”ар”, Париж; Университет на Барселона, Испания; Академия „Ла Есмералда“, Мексико сити; Академиите в Сиан и Ханджоу, Китай (многократно). Куратор на изложбата „20 съвременни български художници“ в Хангжоу, Китай (2014). Професор в катедра „Рисуване“ на НХА, София.


Откриване – 22 октомври 2020 г. от 17.30 ч. 
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20
Камен Балкански

"Творческа Европа МЕДИА" спонсорира независимата журналистика

"Творческа Европа МЕДИА" работи върху изграждането на пресечната точка между журналистиката и киното. Това стана ясно в деня, организиран от бюрото на програмата в София в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Във Варна екипът на бюрото представи предстоящите за 2025 година конкурси и крайните срокове за..

публикувано на 23.09.24 в 17:35