Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Случаят Бедечка"

| обновено на 02.11.20 в 12:02

"Бедечка" – паркът, който се рaзпростира на близо 400 декара зелена площ около единствената река в Стара Загора, и който от години е знаков за страната със съмнително възстановяване на земеделски имоти в зелените площи, които водят до план за застрояване. Случаят е симптоматичен.

"Парк "Бедечка" освен природна екосистема, е и една социална екосистема". Това каза в "Нашият ден" Димана Шишкова, режисьор на пълнометражния документален филм "Случаят Бедечка".

За процеса на трансформация на едноименната зелена градска площ, събирането на положителни световни примери при подобни казуси, както и за своето лично пътешествие – разказва режисьорката: "Това е един много комплексен проект, който започна с едно изследване, много неформални интервюта, и прерасна в един аудио-визуален продукт за документален филм."

Казусът "Бедечка"

"Това е един много дълъг процес, който се случва в цялата страна. Историята на парка започва някъде през 60-те години на ХХ. Преди 60-те този парк е имал собственици, които са имали зеленчукови градини, отглеждали са плодове и цветя. През 60-те тази територия се заделя за парк. Терените се национализират. Остава неизяснено дали тези терени са били обезщетени. Започва правеното на парка. В процеса на правеното на филма говорих с един от създателите на парка – ландшафтен архитект Тенко Дянков, който все още пази проекта си за парк с начертани алеи, които могат да се видят и днес – има алеи, има насаждения (вкл. редки видове от чужбина), има пейки. Разделението идва след 1989 г. Започва процесът на реституция и приватизация. Това се случва с парка – той се поделя на парцели, които все още влизат в територията на парка и не би било редно те да бъдат застроявани, но собственици (може би с връзки в местната администрация) доказват, че не е бил реализиран такъв парк, въпреки наличните алеи."

Димана Шишкова разказа за строежите в парка – на жилищни сгради и хипермаркет през 2016 г., за намирането на артефакти, за започването на дела и гражданските движения... Тя не мисли, че става дума за конфликт между две страни, и е не само за Бедечка. Проблемът идва от политическата воля и администрацията – тези устройствени планове, които се променят – явно или не

Режисьорката подчерта, че идеята на филма е да се търси комуникацията между двете страни и конструктивно решение.

Чуйте повече в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21