Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националнен план за възстановяване и устойчивост

Панчугов: Потенциалът на правителството и приоритетите на обществото се разминават

Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Националният план за възстановяване и устойчивост – каква е пресечната точка между посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК? Политологът Христо Панчугов даде в "Нашият ден" своята оценка за този план:

"Това лято – на протести, на отсъстващ от управлението на държавата премиер, на безтегловност от страна на министрите поради липса на смислен обществен дебат и липса на политическа подкрепа за каквато и да е посока на развитие на държавата – очевидно са илюстрирани в този план, който България представя в Брюксел."

Липса на реформи

"Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия. В голяма степен тези средства, които ще дойдат като част от допълнителния инструмент, който ЕК предложи, всъщност ще бъде взет заем. Фокусът върху реализирането на този план е насочен върху създаването на собствени ресурси – икономически и социални – в рамките на ЕС и на различните държави-членки, които да генерират потенциал след това тези заеми да бъдат възстановени и върнати. В този смисъл планът не е само насочен към възстановяване, а към такова възстановяване, което да генерира някакви развития след себе си – нещо, което аз не виждам в българския план

Стана дума за липсата на реформи в здравеопазването, но във всички сфери предложенията, които България е подала, се отнасят към вече съществуващи оперативни програми. Това е показател, че имаме едно количество готови проекти, които трябва да реализираме, вместо актуализация на проблемите спрямо проблемите, произлизащи от кризата с Covid-19 и спрямо проблемите, срещу които ще се изправят българското общество и българската икономика през следващите години. Това е най-тъжното."

Заявката на Томислав Дончев за реализация на плана от няколко правителства

"Това по-скоро ми звучи, че няма да се те следващите, които да договорят този план с ЕК, което е оправдание и бягство от отговорност в класическата му форма, която сме свикнали да виждаме у това правителство

Каква политика води България

"Съществува силна вероятност България да не се възползва, дори в някаква смислена степен, от този план – най-вече защото всеки един елемент и стратегически приоритет от този план ще бъде договарян отделно. Т.е. дори да се приеме някаква обща рамка на план, отпускането на финансовите средства ще трябва да бъде свързано с конкретика, с която българската администрация и българските политици не са свикнали. Ако ние продължаваме с този подход на хвърляне на думи в празното пространство, шансът ни да се възползваме от този план е изключително нисък. Аз не видях елемент – от гледна точка на конкретика, на реформи, на инструменти – който да е насочен към адресиране към проблемите от Covid кризата."

Христо Панчугов вижда силно разминаване между приоритетите на обществото и проблемите, с които то се сблъсква в момента, и потенциала на това правителство и на тази администрация да генерират адекватен план, който да посрещне тези нужди

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Д-р Щерьо Ножаров

Щерьо Ножаров: България има нужда от агресивна промяна на икономическата политика

Националният план за възстановяване и устойчивост представя вижданията на правителството и обществото за начина, по който трябва да бъдат адресирани структурни проблеми в икономиката, чрез вътрешно съгласувана и последователна комбинация от реформи и..

публикувано на 04.12.20 в 13:00
Юлиана Николова

Юлиана Николова: В нашия български план няма реформи

Националният план за възстановяване и устойчивост – посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК. "В условия на висока степен на несигурност, породена от Covid-19 пандемията, ограничаването и контрола на разпространението й, както и..

публикувано на 04.12.20 в 10:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и..

публикувано на 09.04.25 в 10:05