Културата е един от най-засегнатите сектори от Ковид кризата и в Китай. Много големи културни събития бяха отменени или отложени през 2020 година. Повечето от тях се проведоха със закъснение като двата най-големи кинофестивала в Пекин и Шанхай, които се състояха в онлайн и офлайн формат.
Технологиите и иновациите спасиха културните институции и изкуствата и им вдъхнаха нов живот. Секторът на културата успя да засили онлайн присъствието си с помощта на последните технологии, съобщиха от Българската редакция на Радио Китай за чужбина. Създадени бяха онлайн услуги за представяне на изложби, виртуални разходки из музеи, галерии и др. Благодарение на тях китайците можеха да посещават различни арт събития и концерти, да се докосват до културата, историята и традициите чрез виртуални мероприятия и дигитални турове.
Приходите от онлайн услугите в културния сектор в Китай са нараснали с 22% по време на пандемията. Забелязва се, че при новите условия потреблението на културни продукти започва да се трансформира и нараства популярността на социалните медии и дигиталната културна индустрия, припомнят още от Българската редакция на РКЧ.
Въпреки това обаче прекият достъп с културата не може да бъде заменен и изостря нуждата на хората от живо общуване. В тази връзка театърът играе много важна роля през 2020 година. Хората изпитват нужда от него и търсят комфорт. Доказателство е провелият се миналия месец Международен театрален фестивал „Даляншан“ и огромният интерес към театралния форум.
За това как се съживява културната индустрия в Китай и как ще се промени секторът след пандемията, разказва Диана Иванова в съвместната поредица на „Артефир“ с Българската редакция на РКЧ.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg