Какво означава уроците да пораждат интерес у децата, какво означава да не се пишат оценки и колко лесно е да отглеждаме и щастливи, и знаещи, и можещи деца. Доколко актуална и приложима е днес т.нар. „Сендова система“ или още за проекта на времето – „Проблемна група в образованието“.
През 1979 г. акад. Благовест Сендов казва, че компютърът може да се разглежда като "удължител на човешкия мозък" – ако човек е умен, става по-умен, ако човек е глупав – става по-глупав. На 19 януари се навършва една година, откакто акад. Сендов приключи земния си път. Няма поколение у нас, което да не е чувало името му и това да не е будело почитание. Човек, силно ангажиран с проблемите на образованието, начина на преподаване и модела на висшето образование.
Доц. Евгения Сендова, математик, член на Съюза на математиците в България, член на Американското математическо дружество, преподавател и учител, 1984-1990 – сътрудник към Проблемната група по образованието – БАН и МОН; от 1997 – тютор към програмата Research Science Institute (RSI) за ученици с изявени способности в областта на математиката и информатиката, организирана от Center for Excellence in Education, съвместно от с Massachusetts Institute of Technology, САЩ, разказва в "Нашият ден":
"Имала съм удоволствието и честта да общуувам с него още като студентка (след 1962 г.). По-късно да бъда член на неговия сектор по математическо моделиране, по-нататък да бъда участник в Проблемната група в образованието. До последно имаше какво да чуя и науча от него. Наричахме го Професора. Той винаги споделяше с нас, студентите, това, което го вълнува. В един момент той каза: "Ще правим буквар. Нов буквар, който ще прави децата любопитни към знанието, към науката. Този буквар ще бъде новият "Рибен буквар". В този буквар са включени усилията и таланта на огромна група хора, под ръководстото на проф. Сендов, идейният организатор беше проф. Ангушев, също Розалина Новачкова и проф. Янакиев... един фантастичен буквар като текст – с хумор, математика и език...
Ако сме се научили и можем да учим децата да се справят с нестандартни ситуации, да мислят, да приемат предизвикателството не със страх, а с хъс, да го преодолеят и да се почувстват горди от това, тогава сме си свършили работата. Детето трябва да умее да пише, да редактира, да смята, да играе и да се радва."
За ролята на учителя доц. Сендова казва: "Ключовата роля е на учителя. От учителя трябва да се изисква да бъде изследовател, човек, който осмисля съществуването си и присъствието си в клас – разговаря с децата, радва се на техните въпроси, използва въпроса на детето като искра и детето да бъде част от един изследователски екип."
Учениците и студентите трябва да бъдат научени да се учат през целия си живот. Отговорност, възпитание, парите не са всичко – това са част от заветите на акад. Сендов.
Чуйте повече в звуковия файл.
Д-р Антон Каро, неврофизиолог, методист-сугестопед, експерт по хуманни педагогики, разказва в "Нашият ден":
"Да се докосна до Сендовската система беше мечта. Когато говорим за тази система, трябва кажем, че това е български експеримент. И е хубаво да изследваме българската следа в педагогиката – какво сме направили през тези години, защото трябва да има приемственост между поколенията.
Имаме нужда от повече чудеса в нашата образователна система. Имаме нужда от повече структурираност на учебния процес, така че знанието да не е просто набор от факти – да се учи в състояние на концентрация. И трябва да може да се редуват определени активности, дейности по такъв начин, че да не настъпва умора."
Антон Каро разказа за видеоматериалите с доц. Жени Сендова ("10 заповеди на ПГО", Не се страхувайте да научите нещо от децата!). "Една от тези заповеди, например, е: "Не въвеждайте ново понятие, преди децата да почувстват нужда от него". Учителят, когато преподава и изпитва, е наясно какво знае ученикът. Тези "десет заповеди" са принципи. Това са неща, от които можем да се поучим и да приложим."
Чуйте повече в звуковия файл.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg