Мерки и ваксини по време на пандемия – всички се вълнуват от въпроса дали наистина ваксината може да ни предпази от коронавируса, от новите щамове и мутации. Дали меките, които се предприемат на национално и държавно ниво, са адекватни? Всичко това се обсъжда на различни нива и форуми.
Коментар в "Нашият ден" направи акад. д-р Богдан Петрунов, създател на Отделение по медицински науки при БАН.
"Ваксинирах – да. Днес си направих втората доза, така че съм напълно имунизиран. От непрофесионалното и некомпетентно говорене на много колеги и неколеги се получават противоречиви сигнали към обществото. А това създава излишни паника, напрежение и неяснота. Мисля, че трябва, когато се говори, да се прави при наличието само на сериозни данни.
Мерките, които се вземат от държавата в момента, са напълно адекватни и съответстват на всичко, което се прави в света. Още от началото на пандемията ние имаме едни от най-либералните мерки в цяла Европа. И е много трудно да се балансира между здравето и икономиката – безспорно това е сложен въпрос. Очевидно, за момента се справяме много добре, тъй като се намираме на прилично място по отношение на броя на заразените.
Единственото по-тревожно е високият брой на смъртните случаи. Тук има много фактори, свързани с това. Основният фактор е това, че България е на едно от първите места в някои от системните хронични заболявания – сърдечно-съдови, онкологични, ендокринни заболявания. Много фактори дават обяснение за това – начин на живот, начин на хранене, социално-икономическо ниво, навици, дори начин на мислене. Второто много важно е това, че ние продължаваме да не си обръщаме внимание. Дори хората с определени прояви, симптоми, които очевидно говорят за нещо нередно, за възпалителен процес и състояние, близко до това на коронавируса, не обръщат внимание и късно се обръщат към лекар. В резултат на това се явяват много тежки случаи в отделенията и много трудно след това могат да бъдат лекувани качествено."
Имунизирането
"Това е собствено решение – въпрос на осъзната необходимост и осъзнато знание за това, че трябва да бъдеш имунизиран. Няма нищо друго в момента, което да ни предпази от разпространението на инфекцията. Единствено това е една качествена имунизация – и то масова имунизация. Тя трябва да обхване голяма част от населението, за дадем т.нар. "колективен имунитет". Заедно с имунитета на вече преоледувалите – да постигнем 70% ниво на обхващане, на покритие на инфекцията. Всеки, който се яви за имунизация, трябва да се консултира с личния си лекар – какви хронични заболявания има, има ли нещо, което го тревожи и т.н.
Всяка една от ваксините, които пристигат у нас, има точна и ясна характеристика, където е упоменато къде са възможностите за получаване на странични ефекти и към кои болни трябва да бъде съсредоточено вниманието."
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg