Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество:

Вокални миниатюри от Антонин Дворжак и Добри Христов

Добри Христов и  Антонин Дворжак19 век е време на разцвет на националните музикални школи, на романтично упование във фолклора като носител на национално идентичното, на етични и естетически критерии в музиката. В това отношение Антонин Дворжак продължава пътя на другата национална икона – Бедржих Сметана. Голям творец, той поставя националния идиом в контекста на западноевропейската култура. В Славянските си танци, опус 26 вплита танцови форми от чешката, но и от други славянски култури. В предаването „Звукови хроники“ на 4 март от 14.30 часа ще звучат някои от прочутите му Моравски дуети.

Първото поколение български композитори са все възпитаници на западноевропейски музикални институции (с изкл. само на Емануил Манолов), а на чешки музиканти българската музикална култура дължи почти изцяло прохождането си по пътя на професионалното поприще. Добри Христов е ученик на Дворжак. За разлика от останалите си млади колеги, които създават първите си опуси с национална мелодика, но на основата на западноевропейски фолклор и структура, той, като великия си учител съхранява в опусите си оригиналните ритми, модели, хармония. Вокалните му миниатюри – и като форма, и като тематика, са въплъщение на националния дух.

Ще чуете и някои от песните му, които и до днес си остават образци на художествената песен.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11
Връчване на златен медал на Васил Желински и купа за 2-ро място в Националната студентска олимпиада по математика през 2022 г.

Еврика! Успешни българи: Васил Желински

Васил Желински има талант да обяснява как функционират сложните неща. Той може да представи проблеми на информатиката и математиката по достъпен начин – така казват за него всичките му близки хора. Самият той оценява високо добрите учители, които е имал, но и не пести критики към онези учители, които не обичат професията си, и казва, че е по-добре без..

публикувано на 23.09.24 в 17:05