„Политиката все повече прилича на един екзотичен журналистически стил, наречен „гонзо журналистика“. Какво е гонзо журналистика? И как политиката лесно може да прикачи към себе си тази спорна от гледна точка на качеството категория „гонзо“, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Илия Вълков, преподавател по журналистика в УНСС и автор в „Клуб Z“.
Паралелът между „гонзо журналистиката“ и „гонзо политиката“ в България
„Виждаме изключителна маргинализация на публичното и общественото пространство и как участниците в политическия живот нямат никакви задръжки, използват изключително агресивен, арогантен и циничен език. Това не са очакванията на обществото към хората водачи – да се държат по такъв начин. Ето вижте, един пример от снощи в „Панорама“, където липсваше елементарен език на комуникация и участваха хора в нетрезво състояние във всякакъв смисъл. Много е трудно един водещ да реагира в такава ситуация, защото подобен тип поведение е обсебващо, понякога е самоцелно и позволява да се промени тематичният фокус на разговора. Но ние виждаме, че има цели политически сили, които успяват да привлекат внимание именно с това, че са антисистемни, груби, цинични.
Но в същото време, водещият е в абсолютното си право да задава тона на разговора и дори да откаже да разговаря с такъв събеседник, най-малкото, защото той е домакин на срещата и трябва да осигури спокойствието и равноправното участие на всички останали в дебата. Но, за да намери подкрепа водещия, би трябвало и останалите участници да се съгласят с водещия какви са правилата. Но не е изключено на някои от тях да им харесва подобно поведение на представители на политически партии.“
Големият губещ е българският избирател
„Хората, които влизат в момента в дебатите и форматите, които предлагат медиите, те са там, за да бъдат информирани българските граждани и данъкоплатци. Политиците не са канени, защото им се полага по право. Те са там, защото имат потенциал да спечелят определен брой гласове и да убедят хората да гласуват за тях, но за съжаление става така, че ние забравяме, че тези формати се правят, за да могат гражданите да направят информиран избор, а не за да може някой политик да си покаже всички магарии, на които е способен и така да отврати и откаже немалка част от хората да гласуват. Липсва каквато и да било култура на политическия дебат. Големите телевизии се стремят да поканят например лидерите на политическите партии и ако е възможно те да се изпокарат, да се сбият и да стане някакъв скандал, а после да се каже: „Ето, ние направихме най-добрия дебат“. Това е бутафория. Или пък на 8-и март една от националните частни телевизии направи женски дебат, защото било празник на жената... Това е, нямам думи, направо по някакъв начин е сексистко.“
Музиканти, артисти, сценаристи, спортисти в бъдещия парламент
„Според мен всеки си има професионално поле, в което трябва да работи и да се занимава. Хора, които не разбират от законодателство, нямат вероятно никаква юридическа компетенция, не би трябвало да се занимават с решаването на важни за обществото въпроси. Ние виждаме назад в годините колко много лобистки законодателства бяха прокарани от хора, които се превръщат в пощенски кутии. Тези хора имат имена в обществото, защото са се занимавали със съвсем друго нещо, не с политика. На този принцип, ние можем да обявим конкурси за началници в АЕЦ "Козлодуй", например и абсолютно всеки, който реши да ходи и да се занимава с това нещо. Това да каниш за политици, хора, които нямат никаква представа от законодателство, е отвратителен народняшки подход, който наблюдаваме в последните няколко години и бягане от отговорност.
За толкова важен център на властта, каквото е НС, политиците трябва да излизат с имената си и да участват във формирането на политики и законодателство само хора, които наистина разбират от това. А те се опитват в момента да отворят листите за хора, които за първи път се занимават с общественозначими проблеми и тези хора ще трябва да поемат отговорност, ако в страната има критични ситуации за решаване. И тези хора – неполитици, как ще взимат решения? Каква ще им бъде професионалната тежест, аргументацията? Те може да се окажат много по-послушни в един момент. Как може хора, които до скоро са били в центъра на немалко скандали и ги даваха доскоро по телевизията, и им се подиграваха, че не могат да се разберат със съседите си и се замерят с яйца, как може такива хора да бъдат в листите. Това е подигравка с гражданското общество и хората. Оказва се, че живеем в сферата на политическото в един театър и всичко важно като решения се взима в задкулисието.“
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg