Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова: Българската жена – в обществото и в политиката

В момента женското не е проблем

| обновено на 21.04.21 в 10:57
Проф. Антоанета Христова, Ръководител на департамент Психология в (ИИНЧ) към БАН.
Снимка: БГНЕС

Доколко личността и полът имат значение в политиката?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Антоанета Христова – политически психолог.

“Всичко е от значение и дали си мъж или жена, защото това е въпрос на роля, която изпълняваш в живота. Ролевите функции са елемент от културата на всяко общество, според които всеки се съотнася и има изградена норма или стереотип на ролевото поведение.

В България, за разлика от други култури, жената е постигнала правото да има мнение, да върти главата, както се казва на мъжа, от древни времена. Още съвсем в началото на века жените тук са се борили за своето право и те са едни от първите въобще в Европа, които получават право да гласуват. Това е интересен феномен. Защото в тази България, която е на Балканите и която е била толкова години под турско, нормално би било обратното поведение.

Друго характерно за българската жена е, че на практика в съвременния свят ролевите ни възприятия, особено след 1989 г., станаха такива, че мъжете и жените започнаха да носят еднакво бремето. И преди го носеха еднакво. Но след 1989 г., попадайки в кризата, героините на труда, а по-късно тези жени, които посрещнаха промяната и срещнаха големите кризи, и се наложи да поемат заедно с мъжете и изхранването, работата, гледането на децата и в същото време умението да балансираш. Това е свръхфункционална задача за една женска роля

И така преминаваме в политиката. Още нещо много важно трябва да имаме предвид за България и не само тук. Защо де факто имаме разлика между мъже и жени и в целия свят? Имаме разлика в заплащането на труда, средната работна заплата е по-ниска при жените винаги и не само в България. Има сериозна разлика, независимо че трудът, по който сравняваме заплатите, е един и същ. Скачаме в политиката – в момента там имаме драматично намаляване на броя на жените. Сега имаме по-малко жени от миналия парламент. Което означава, че може би сме минали в един по-стар период.“

В парламента

“Жената в парламента има сложен образ. Там има много сложна комбинация от мъжка роля – неслучайно “политик“ е мъжка дума. Обикновено голямата политика в историята се е правила от мъже. Революциите са правени от мъже. Жените носят знамето. Затова, вкарвайки женския образ в парламента, в контекста на среда, в която за всеки човек се пита как е попаднал в парламента, жената особено лесно се превръща във “вкусна дъвка“ в устата на обществото, за да се занимават с това по какъв начин втори, трети и четвърти план в биографията ѝ, които са я довели до парламента. При мъжете това го няма. И се свързва със съвсем други механизми, не с такива, унижаващи личността. На заден план остава всичко съществено, свързано с качествата на жената.“

Жена премиер

Мисля си, че в момента не е проблем женското. Има много видими жени, но високият тон, крясъкът, най-неприятното в женското поведение, взе връх в последните месеци, като наблюдение.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого

Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , журналист. Отговорността на Бойко Борисов "Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля..

публикувано на 15.06.24 в 08:50

На гости в Ново Железаре

В хисарското село Ново Железаре живеят около 200 човека. То се намира на 16 километра от общинския си център и на около 35 км. от областния град Пловдив. В уречения ден и час на посещението ми в селото, председателя на читалището Мария Мутафчийска ме посрещна в центъра и заедно прекрачихме прага на клуба на пенсионера, където се бяха събрали..

публикувано на 15.06.24 в 08:20
Снимката е илюстративна

Съкращение при майчинство и делба на наследство

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Жельо Иванов от гр. Гоце Делчев пита: Жена ми получава майчинство вече 1 година. Може ли работодателят да я съкрати, или е длъжен да продължи майчинството и през втората година? Никола Михайлов от гр. Рила пита: Приживе..

публикувано на 14.06.24 в 15:35
 адв. Елиза Николова

Съдебната медиация – опит, посоки, бъдеще

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква..

публикувано на 14.06.24 в 12:35

Вече има българска информационна платформа за подсладителите

Е-sladko е първата българска информационна платформа за подсладителите.   Елисавета Котова , председател на Асоциация на децата с диабет, запознава слушателите на "Lege Artis" с възможностите на новия информационен портал. Много хора смятат, че неограничената консумация на подсладители е безвредна и не знаят кога и как трябва да се..

публикувано на 14.06.24 в 12:33