Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бърнаут и пандемия - как се справят медиците

Снимка: Ройтерс

Кога настъпва професионалното изгаряне и как да се справим с него?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Пишмишева, началник на инфкекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията.

“Относно професионалното изгаряне е трудно човек сам да се оценява, по-скоро околните биха оценили. Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни ние самите. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние.“

“За съжаление пандемията беше причина да се обърне внимание на някои специалности, защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път.

“Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация. Нормален начин на живот по отношение на заплащането, възможности за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните – София, Варна, Пловдив. А и в областните болници, където се поема не малка част от патологията.“

“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите, да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“


Кадрите

“В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка.“

“На моменти сме неуверени, че можем още да продължим. В инфекциозно отделение сме петима лекари. Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг.“

“Всеки знае, че в тези условия не може да има работно време, независимо, че то фигурира на график. Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите, могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега, да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25