Кога настъпва професионалното изгаряне и как да се справим с него?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Пишмишева, началник на инфкекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията.
“Относно професионалното изгаряне е трудно човек сам да се оценява, по-скоро околните биха оценили. Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни ние самите. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние.“
“За съжаление пандемията беше причина да се обърне внимание на някои специалности, защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път.“
“Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация. Нормален начин на живот по отношение на заплащането, възможности за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните – София, Варна, Пловдив. А и в областните болници, където се поема не малка част от патологията.“
“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите, да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“
Кадрите
“В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка.“
“На моменти сме неуверени, че можем още да продължим. В инфекциозно отделение сме петима лекари. Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг.“
“Всеки знае, че в тези условия не може да има работно време, независимо, че то фигурира на график. Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите, могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега, да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg