Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергьовден е!

Гергьовден, който се празнува днес, на 6 май, е  сред най-почитаните български празници. Обявен е за официален празник в Република България, както и за Ден на храбростта и Българската армия. Чества се и като Празникът на овчаря.

Св. Георги бил ревностен защитник на християнската вяра, заради което бил мъченически убит.

Той се счита за покровител на войската, тъй като е представен в народните легенди и предания като славен юнак, борил се със змейове и дракони.

Св. Георги се счита за покровител на пастирите, стадата и земеделците. Затова и голяма част от народа празнува този празник според древните традиции, останали от техните прадеди.

Една типично българска традиция, останала през вековете, е печенето на агне за Гергьовден. Освен всичко друго, Гергьовден е и ден, в който се събира цялото семейство.

В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Познат е с имената Гергьо̀вден, Гѐргевден, Гю̀рговден, Гѐрги, Джу̀рджевдан, както и Хъдърлез и Адрелѐс, сред мюсюлмани, помаци и роми.

С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Това разположение в празничния календар определя и изключително богатата му обредност, обхващаща всички области от стопанския и социален живот на хората.

Св. Георги традиционно е схващан като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Много древен по своя характер, днес все още няма пълно единство в мненията за произхода на този празник.

Според някои автори той идва от тракийската древност, според други е славянски по произход, има и хипотези, че следите му се губят в далечното минало на прабългарите от Азия.


Как се празнува в област Търговище 

“Гергьовден е много хубава празник, в нашето семейство имаме Георги. Всяка година украсявахме пътната врата с цветя, защото е хубаво там, където има Георги, задължително да има букет и китка със здравец и люляк. И по този начин да бъде обозначена къщата, в която има именик. На софрата, както на всяка българска софра, точно в този ден си опичаме агне в пещ. Преслав е известен с това, че тук в повечето стари къщи има такава пещ във всеки двор, която използваме за подготовка за Великден и за Гергьовден, в която си приготвяме нашите ястия.“, казва Елисавета Иванова от Велики Преслав

“Отбелязваме го семпло с най-близките членове на семейството, но никога досега не сме пропускали. Празниците са случаите, в които можем да се съберем.“, казва Деница Маринова от Търговище.

“Колим агне, събираме се на трапезата цялото семейство - майка ми, баща ми, децата и правим празник. Също и с приятели.“, Казва Мина Иванова от село Стеврек.

В ромския квартал “Изток“ в Кюстендил Гергьовден е най-почитаният празник.

“Празникът е много хубав, дори да не си го позволяваме както преди, купувайки си по цяло агне, може да се изпече една парченце месо. Зачитаме го много този празник, това е една дългогодишна традиция, която все още се запазва. Приготовленията започват още на 5-и вечерта. Всички семейства излизат на улицата, палят се огньове и до сутринта. На 6-и хората се събират, празнуват, ядат, пият. В момента се посреща малко по-скромно.“


Репортажа можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40