Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният военноисторически музей с богата програма в Деня на Българската армия

| обновено на 06.05.21 в 15:23
Снимка: militarymuseum.bg

Националният военноисторически музей отбелязва Деня на Българската армия с вход свободен и богата празнична програма. За първи път посетителите на музея ще могат да разгледат най-новите фотоизложби – „Празникът на Българската армия“ и „Раковски и неговото време“. Първата показва как армията е отбелязвала празника си в годините след Освобождението, както и трансформациите в празничния календар на войската. Втората изложбата е посветена на 200-годишнината от рождението на патриарха на националната революция Георги Стойков Раковски и проследява живота и делото му.

Екипът на Военноисторическия музей очаква и малките си посетители със специалната игра „Реши военната кръстословица“, в която те ще трябва да съчетаят уменията си за ориентация сред бойните машини и находчивостта си. Възрастните посетители пък имат възможността да споделят спомените си в специалната приемна „Героите в моя род“.

В Деня на храбростта и празника на Българската армия директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова разказа на слушателите на „Артефир“ и за първата книга от поредицата „Българските генерали 1878 – 1946. С достойнство и чест“. Монографията е подготвена от нея в съавторство с проф. д-р Тодор Петров. Тя представя биографични данни, засягащи жизнения път и делото на 125 генерали от Третото българско царство. Цялата поредица ще обхване имената на над 560 български генерали, част от военната история на България от Освобождението до провъзгласяването й за народна република, което я превръща в първото подобно задълбочено и систематично научно проучване по темата.

Соня Пенкова сподели, че създаването на тази монография е „част от един неизпълнен дълг към тези хора, стояли начело на Българската армия – както в бой, така и в мир“. Тя съдържа дълго подбирани факти, чрез които генералите – познати и малко известни, някои дори забравени, са равностойно представени. С нея авторите ѝ дават гаранция за достоверност.

Още за „Българските генерали 1878 – 1946. С достойнство и чест“, както и за специалната програма на Националния военноисторически музей можете да чуете в звуковия файл.

На днешния празник с вход свободен ще работят и филиалите на НВИМ – Парк-музей „Владислав Варненчик“ и Военноморският музей във Варна и Музеят на авиацията в Крумово.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47